KMÜ’DEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN YENİ WEB SAYFASI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) görme engelli ve az görenler ile ekran okuyucu yazılımlara sahip olmayan ziyaretçiler için üniversiteyi tanıtan yeni bir web sayfası hazırlandı.

Kullanım Kolaylığı Ön Planda

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve http://gormeengelli.kmu.edu.tr adresi üzerinden erişime açılan web sayfasında KMÜ’nün internet sitesinde yer alan bütün bağlantılar ve içerikler aynı şekilde yer alıyor. Görme engelli ve az gören ziyaretçiler için çift renk olarak tasarlanan sayfada renk değiştirme, yazı puntolarının büyütülmesi ve küçültülmesi gibi özellikler bulunuyor. Bunun yanı sıra web sayfası içerisinde yer alan içerikler sesli olarak da dinlenebiliyor.

Ekran okuyucu yazılımların okuyabileceği şekilde erişilebilirlik standartlarına uygun hazırlanan web sayfası, görme engellilerin sayfayı ziyaretinde zorluk yaşamayacağı şekilde tasarlandı. Sayfa için yapılan uygulamalar ise sitelerin web erişebilirliğini kontrol eden Achecker adlı web sitesinde test edilerek görme engeli bulunan veya az gören ziyaretçilerin kullanımına sunuldu.