KARAMAN İL MÜFTÜSÜ’NDEN "CAMİ VE GENÇLİK" KONFERANSI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Karaman İl Müftüsü Nuri Değirmenci tarafından "Cami ve Gençlik" konulu konferans düzenlendi. Genç Girişimciler & Gençlik İnisiyatifi Öğrenci Topluluğu’nun organize ettiği konferansa KMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Çalış, Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Tiske, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl farklı bir temayla kutlanan Camiler Haftası kapsamında Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen ‘Cami ve Gençlik’ konferansı Osman Gözel’in ney dinletisi ile başladı.

Dinletinin ardından söz alan Karaman İl Müftüsü Nuri Değirmenci, bu tip konferansların insanları camilere ve bizi yaratanımıza yakınlaştıran güzel etkinlikler olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Peygamber Efendimizin Özellikleri

Müftü Nuri Değirmenci, Kuran-ı Kerim’de yirmi beş ayrı peygamberden söz edildiğini ve bu peygamberlerin kendine özgü özelliklerinin de anlatıldığını belirterek, “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed son peygamber olarak gönderildi. Diğer peygamberlerin bütün güzel özellikleri bizim peygamberimiz Hz. Muhammed’de toplanmıştır. Peygamber Efendimizin hayatına baktığımız zaman Mekke’deki cahil toplumun içinde her türlü kötülükten kendisini sakındığını ve toplum içinde kendine güven duyulan bir insan olduğunu görmekteyiz.” dedi.

“Camiler her zaman hayatın odak noktası olmuştur”

Peygamber Efendimizin camileri her zaman hayatın odak noktasına koyduğunu dile getiren Değirmenci, daha sonra yaşayan nesillerin de aynı davranışı örnek alarak camileri yaşantılarının merkezine koyduklarını ve camilerin etrafında medreseler yaparak İslam’ın temel bilgilerinin buralarda verildiğini söyledi.

“Peygamber Efendimiz, gençleri daima ön planda tutmuştur”

Müftü Nuri Değirmenci, gençlere zamanlarını iyi değerlendirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunarak, “Peygamber Efendimiz, hayatı boyunca gençleri korumuş, onları ön plana çıkarmıştır. Efendimizi örnek alarak gençliğinizin kıymetini bilin ve gençliğinizin vermiş olduğu güzellikleri yine Allah yolunda kullanın.” şeklinde konuştu.

“Omuzlarınızda büyük bir yük var”

“Gençliğinizi, sizi meşgul eden boş işlerle değil, sizi hayata hazırlayacak faydalı bilgilerle donatmanız gerekiyor.” diyen Müftü Değirmenci şöyle devam etti: “Memleket ve millet sizlerden hizmet bekliyor. Herkes gelecek zamanda insanoğluna hizmet vermeyi düşünerek insanlığa hayırlı bir birey olmak için çalışmalı. Toplumu iyi yönde yönlendirmek, toplumu bulunduğu sıkıntıdan kurtarabilmek için siz kardeşlerimizin omuzlarına büyük yük biniyor.”

İnsanların fikirleri ve idealleri olması gerektiğine dikkat çeken Değirmenci, bu ideallerin yerine getirilmesi için mücadele edilmesi gerektiğini belirtti ve  “Gençlerimiz dinlerini doğru ve güzel bir şekilde yaşamak için ne kadar özen gösterirlerse, gerek bu dünyada gerekse ahirette de o kadar mutlu olacaktır, diye düşünüyorum.” dedi.

KMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Yıldırım’ın, Karaman İl Müftüsü Nuri Değirmenci’ye plaket vermesinin ardından konferans son buldu.

   +