KMÜ’DE KBS EĞİTİMİ VERİLDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi (KBS) eğitimi gerçekleştirildi. Karaman Valiliği (Defterdarlık) ve KMÜ işbirliğiyle düzenlenen eğitim programına KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekci, Karaman Defterdarı İhsan Mintaş, Karaman’daki kamu kurum ve kuruluşlarında muhasebe işlemlerini düzenleyen çalışanlar katıldı.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve Karaman Defterdarlığı Muhasebe Müdürü Ayşegül Akay Öz, Defterdarlık uzmanları Zahide Polat ve Hüseyin Andal ile KMÜ Muhasebe Yetkilisi Fatih Haklı tarafından verilen eğitimde Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi (KPHYS) anlatıldı.  

Karaman ve Karabük Pilot İl

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Karaman Defterdarı İhsan Mintaş, Maaş Sistemleri Uygulama Programı için Karaman ve Karabük’ün pilot il seçildiğini belirtti. Uygulamanın doğru kullanımı ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen eğitimin katılımcılar açısından önemli olduğunu söyleyen Mintaş, eğitimin faydalı geçmesini dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Eğitimde Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi (KBS) kapsamında Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi (KPHYS) tanıtıldı. Sistemin çalışma prensiplerinin uygulamalı olarak gösterildiği eğitimde, harcama birimleri ile muhasebe birimleri arasında mali işlemleri tek bir otomasyon üzerinden ve daha kolay bir şekilde yapabilmeyi amaçlayan sistem anlatıldı.

Gün boyu süren eğitimlerde kamu kurum ve kuruluşlarında maaş hesaplamaları ile ilgilenen personelin soru ve önerileri de değerlendirildi.