KMÜ KÜTÜPHANESİNDEKİ KİTAP SAYISI 50 BİNİ AŞTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı üniversite kütüphanesinde bulunan kitap sayısının toplam 51 bin 160’a ulaştığını belirtti.

KMÜ Kazım Karabekir MYO kütüphanesinde 3 bin 923, Ermenek MYO kütüphanesinde 4 bin 776 ve KMÜ merkez kütüphanesinde 42 bin 461 olmak üzere toplam 51 bin 160 kitap ile öğrencilerine ve personeline zengin bir koleksiyon sunuyor.

KMÜ Kütüphanesi satın alma ve bağış yoluyla gelen kitaplardan oluşuyor. Kitap alımına gidilirken, kütüphane web sayfasında oturum açtıktan sonra eser istek butonu aracılığıyla öğrenciler ve personelden gelen kitap istekleri dikkate alınıyor.

Kitap arşivinin yanı sıra 10 veri tabanı, 65 çeşit abone süreli yayın ile hizmet veren Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı kitapların içindekiler kısmı ve kapaklarını da tarayarak kullanıcılarına daha verimli bir hizmet sunmaya çalışıyor. Bu kapsamda şu ana kadar 3 bin 200 kitabın kapak ve içindekiler kısmı taranarak katalog tarama ekranında  görünür hale getirildi.

Üniversitenin Ürettiği Tüm Akademik Bilgiler KMÜ Açık Erişim Sistemi ile Uluslararası Dolaşıma Açıldı

Üniversitenin ürettiği tüm akademik bilgiye ( tez, makale, afiş, konferans bildirimleri… gibi) sınırlama olmaksızın KMÜ Kütüphane Dokümantasyon Daire Başkanlığı web sayfasında bulunan ‘Açık Erişim’ butonu ile ulaşılabilecek. KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada, Açık Erişim Sistemi’ne şu ana kadar 486 bilimsel yayın kaydının yapıldığını, bu sayının bundan sonra da sürekli artış göstereceğini belirtti.

KMÜ, TÜBESS ve KİTS Sistemleri ile Akademik Bilgilere Ulaşım Kolaylığı Sağlıyor

KMÜ Rektörü Gökmen yaptığı açıklamada; “Daha önce Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Arşivi’nde sadece açık tezlere ulaşılabiliyordu. Türkiye Belge Sağlama Sistemi'ne  (TÜBESS) üye olunarak artık Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Arşivi’nde bulunan bütün tezlere kütüphanemiz aracılığıyla ulaşım imkânı sağlanmaktadır. Kütüphanelerarası İşbirliği Takip Sistemi (KİTS) uygulamasıyla da kütüphanemizde olmayan bilimsel yayınları diğer üniversitelerden sağlayabiliyoruz.” dedi.