NEFİSE SULTAN KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ KMÜ’DE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin (KMÜ) Karaman’daki liselere yönelik tanıtım programı kapsamında Nefise Sultan Kız Meslek Lisesi öğrencileri, 6-7 Kasım Perşembe ve Cuma günü öğretmenleri eşliğinde KMÜ’ye ziyarette bulunarak üniversite hakkında bilgi aldı.

Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen ve iki farklı günde gerçekleştirilen tanıtım programının ilk gününde açılış konuşmasını yapan KMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Güler, yüksekokulun çocuk gelişimi, yaşlı bakımı, evde hasta bakımı, ilk ve acil yardım, diyaliz, engelli bakımı ve rehabilitasyon programları ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettiğini söyleyerek yüksekokul hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmasının ardından KMÜ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi personelinden Murat Beyaz, üniversitenin akademik birimleri, eğitim olanakları ve sosyal imkânlarını slaytlar eşliğinde anlattı. KMÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanı Mevlüt Balta da, öğrencilere Bologna süreci ve yatay geçişler hakkında bilgi vererek öğrencilere tercih konusunda da her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Üniversite hakkında genel bilgilerin paylaşıldığı slayt gösteriminin ardından ise Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Mustafa Güler ve Alper Yusuf Köroğlu kendi bölümleri ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayarak öğrencilere sunum yaptılar.

“Yüzde 99,5 doluluğa sahibiz”

Öğr. Gör. Mustafa Güler, yüksekokulun doluluk oranlarının oldukça yüksek olduğunu dile getirerek, “Yüksekokulların çoğu yeterli kapasitede eğitim öğretim veremiyor ya da öğrenci yetersizliğinden dolayı kapanmak zorunda kalıyor. Fakat sağlık alanındaki bölümlere öğrenciler yüksek oranda rağbet gösteriyor. Bizim okulumuzda da 680 öğrenci var ve bu eğitim öğretim yılında yüzde 99,5 civarında doluluk oranına sahibiz.” dedi.

“Çocuk gelişimci olmak bir yaşam tarzıdır”

Öğr. Gör. Alper Yusuf Köroğlu ise Çocuk Gelişimi Programı hakkında bilgiler vererek, “Çocuk gelişimciliği bu programını okuyan herkes tarafından yapılamaz. Çocuk gelişimciliği bir meslekten ve görevden ziyade bir yaşam tarzıdır. Eğer siz kendinizi bu yaşam tarzına uygun hissediyorsanız çocuk gelişimci olabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Cuma günü ikincisi gerçekleştirilen tanıtım programında ise KMÜ Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Serkan Aylan ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Mustafa Navruz ve Tekin Bayrak öğrencilerle buluştu.

“Turizmin önemi yadsınamaz”

Öğr. Gör. Serkan Aylan, Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı hakkında anlatımlarda bulunarak, dünya çapında 1 milyar 87 milyon turist olduğuna dikkat çekti. Aylan, dünya üzerinde turizmle uğraşan ülkelerin elde etmiş olduğu toplam gelirin 1 trilyon 159 milyar dolar olduğunu söyledi. Türkiye verilerine de değinen Öğr. Gör. Aylan, Türkiye’nin 2013 yılında 39 milyon turist ağırladığını belirterek, “Türkiye turizmden 32 milyar dolar gelir elde etti. Turizmin önemi artık yadsınamayacak kadar büyük ve bu sektörde çalışacak nitelikli insanlara ihtiyaç bulunuyor.” dedi.

“Hedefimiz endüstrinin ihtiyacı olan ara elemanı yetiştirmek”

Öğr. Gör. Mustafa Navruz ise kendi programı olan Bilgisayar Programcılığı ilgili verileri paylaşarak, dünyada 3,5 milyar insanın internet erişimine sahip olduğunu vurguladı.  Navruz, bölüm olarak hedeflerinin ise bilişim teknolojileri konusunda endüstrinin ihtiyacı olan ara elemanı yetiştirmek olduğunu söyleyerek, eğitim süresince öğrencilere yazılım ve donanım alanlarında temel becerileri kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

“Atölye çalışmaları sözlü olarak anlatılmaz, yaşanarak anlatılır”

Öğr. Gör. Tekin Bayrak da Mimari Dekoratif Sanatlar Programı hakkında öğrencilerin merak ettiği soruları cevaplandırdı. Bayrak, program kapsamındaki ders müfredatı ve öğrencilerin yapmış oldukları çalışmalara da değinerek bu çalışmaların sergilendiği bir slayt gösterimi yaptı. Öğr. Gör. Tekin Bayrak ayrıca çalışmaların ve atölyelerin sözlü olarak değil yaşayarak anlatılabileceğini hatırlatarak, öğrencilere en kısa zamanda atölye ortamını ve burada üretilen eserlerin yapılış sürecini görmeleri için davette bulundu.

Öğrencilere üniversiteyi tanıtıcı materyallerin de dağıtıldığı etkinlik, KMÜ Uygulama Otelinin gezilmesiyle son buldu.