KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİNDE KPSS SEMİNERİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Kamu Yönetimi Öğrenci Topluluğu tarafından ‘KPSS ve Kariyer Süreci’ konulu seminer düzenlendi. Sunumunu Saim Atik’in yaptığı seminere çok sayıda öğrenci ve akademisyen katıldı. Seminerde öğrenciler gerek KPSS gerekse mezun olduktan sonraki kariyerleri ile ilgili merak ettikleri sorulara cevap bulma şansı yakaladı.

“Yanlış meslek seçimi bütün hayatınızı etkiler”

Üniversiteyi bitirip iş hayatına atılacak olan gençlerin kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için burada bulunduğunu dile getiren Saim Atik, “Hepiniz seçtiğiniz alanlarda ciddi bir uzmanlaşma sürecine gireceksiniz. Mezun olacak olan öğrencilerin kariyer planlaması yapmaları çok önemli. Yanlış bir meslek seçimi bütün hayatınızı etkiler.” dedi.

“Sınavlar için 818 personel görev yapıyor, 4500 soru kullanılıyor”

Türkiye’de 2003 yılında 70 üniversite bulunurken 2014 yılında bu rakamın 184’e ulaştığını ifade eden Atik, üniversitelerde eğitim gören 5,5 milyon üniversite öğrencisi olduğunu kaydetti.

KPSS ile ilgili bilgiler aktaran Saim Atik, sınava girenlerin sayısı arttıkça sınav sorularında da her gün daha uç alanlara ve daha ince detaylara girildiğini söyledi. Atik, Türkiye’deki sınavlar için 818 akademik personelin soru hazırlama ve denetleme görevinde bulunduğunu, KPSS’de yılda ortalama 4500 soru kullanıldığını vurguladı.

“Personel alımları artık DPB’nin internet sitesinden ilan edilecek”

Devlet Personel Başkanlığının (DPB) Türk kamu personel sistemini yönlendirmekte ve bu sisteme rehberlik etmekte olduğunu belirten Atik, Başbakanlık genelgesinde belirtildiği üzere bundan sonra kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak bütün personel alım ilanlarının Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesinde ilan edileceğini söyledi. Atik, ayrıca ülkemizdeki memur sayısının 2 milyon 247 bin 525 olduğunu ifade etti.

“KPSS sisteminde 124 çeşit puan var”

KPSS A grubu ve B grubu kadrolar hakkında bilgiler veren Saim Atik, kadroların içeriği hakkında sunumlar yaptı. KPSS sisteminde 124 çeşit puan bulunduğunun altını çizen Atik, “124 çeşit puanın 117 tanesi A grubu kadroları etkiliyor. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) girmeyen bir adayın 91 tane puan türü hesaplanmayacak.” şeklinde konuştu.

“ÖSYM, KPSS’de radikal değişiklikler yaptı”

ÖSYM’nin KPSS’de 2013 ve 2014 yıllarında radikal değişikliklere gittiğini belirten Saim Atik, sınavda uygulanacak testler ve soru sayıları hakkında bilgi verdi ve soru tiplerinden örnekler sundu. Atik, soru sayısının azalmasının seçici soruların ilave edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

“Hayatta hiçbir şey imkansız değildir”

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) mezunlarının iş sahaları hakkında detaylı bir sunum gerçekleştiren Saim Atik, hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığına vurgu yaparak, Arthur Clarke’ın ‘İnsanoğlunun yapabilecekleri hayal ettikleri ile sınırlıdır’ sözünü öğrencilerle paylaştı.

Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Saim Atik’e plaket takdim edilmesiyle etkinlik sona erdi.