KMÜ’DE AVRUPA DEĞİŞİM PROGRAMLARI ANLATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Öğrenci Konseyi ve Uluslararası Gençlik Projeleri Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Avrupa Değişim Programları’ konulu konferans düzenlendi. KOP İdaresi Başkanlığı Koordinatörü Ahmet Katıksız’ın sunumunu yaptığı konferansa çok sayıda öğrenci katıldı.

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda öncelikle Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının (KOP) faaliyetleri ve öğrencilere sağlanan Avrupa fırsatları anlatıldı. Daha sonra ise Ahmet Katıksız, KOP İdaresi Başkanlığının ortak olduğu Ulusal Ajans (UA) bünyesindeki Erasmus+ olarak adlandırılan Gençlik Programları hakkında öğrencilere detaylı bilgi verdi.

“KOP’un uluslararası gençlik festivallerinin ilki Karaman’da”

Ahmet Katıksız, kurum olarak yapmış oldukları projelerle gençlerin sosyal gelişimlerini desteklemeyi ve mesleki becerilerini geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Katıksız, ayrıca KOP’un gençlerin daha fazla sosyalleşmeleri amacıyla 2015 yılında düzenlemeyi planladığı uluslararası gençlik festivallerinin ilkinin Karaman’da yapılacağı müjdesini verdi.

“Gençlerin toplumsal yaşama daha etkin katılmalarını sağlamak istiyoruz”

Ahmet Katıksız, faaliyetleri arasında gençlerin toplumsal sorunlar karşısında duyarlılığını artırmanın da yer aldığını ifade ederek, “Kurumumuz ve biz çalışanlar gençliğin sorunlarını her platformda dile getirmeyi ve bu sorunlara gençlerin bakış açısından çözümler üretmeyi amaçlıyoruz. Gençlerin karar alma süreçlerine destek vererek onların toplumsal yaşama daha etkin katılmalarını sağlamak temel hedefimiz.” dedi.

“Üniversite araçtır, kendinizi geliştirmek ve hedeflerinizi belirlemek sizin işiniz”

Üniversitelerin gençlerin kendilerini hayata hazırlamaları aşamasında sadece bir araç olduğunu savunan Katıksız, “Gençler üniversite okurken sadece derslerimi geçip diplomamı alayım düşüncesinde olmamalı. Üniversite yaşantısı boyunca kendimi daha fazla nasıl geliştiririm diye düşünmeli ve kendine hedefler belirlemelidir. Kişilerin gelişimi öncelikle kendilerine bağlıdır. Bireyler ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını belirleyerek buna uygun faaliyetler içerisinde yer almalılar.” şeklinde konuştu.

“100 bin kişi değişim programları ile yurtdışına gitti”

Erasmus+ olarak adlandırılan Gençlik Programlarından söz eden Ahmet Katıksız, bu programlar sayesinde farklı ülkelerden gelen gençlerin bir araya gelerek kendi ülkelerinin kültürlerini anlatma imkânı bulduklarını belirtti. Katıksız ayrıca gençlerin bu faaliyetlere katılarak sosyal bir çevre oluşturduklarını dile getirerek, “Bahsi geçen değişim programları sayesinde 100 bin kişi Avrupa’ya giderek gerek eğitim yönünden gerekse sosyal anlamda kendini geliştirme fırsatı yakaladı.” dedi.

KOP İdaresi Başkanlığı Koordinatörü Ahmet Katıksız daha sonra öğrencilerin merak ettikleri soruları yanıtladı ve öğrencilere değişim programlarının içeriği, başvuru şartları ve süreleri hakkında bilgi verdi. Ahmet Katıksız’a plaket takdim edilmesi ile konferans sona erdi.