KMÜ’DE SOSYAL GİRİŞİMCİLİK KONFERANSI VERİLDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Genç Gönüllüler Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Sosyal Girişimcilik ve Gençlik’ konulu konferans düzenlendi. Lider Eğitim Kültür ve Sanat Gençlik Kulübü Derneği Başkanı İdris Topçuoğlu’nun konuşmacı olduğu etkinliğe akademisyenler ile çok sayıda öğrenci katıldı.

“Dert, hissettiğimizde kalbimizin atışlarını hızlandıran bir şarkıdır”

KMÜ Karamanoğlu Mehmetbey Konferans Salonunda  gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını yapan Genç Gönüllüler Öğrenci Topluluğu Başkanı Hasan Kurtoğlu, genç gönüllülüğün dertli olmaktan geçtiğini, derdin ise adam olmak ve adam bulmak olduğunu ifade etti. Genç gönüllüler olarak kendilerini dertli ama dertlerini seven insanlar olarak betimleyen Kurtoğlu, “Dert, her hissettiğimizde kalbimizin atışlarını hızlandıran bir şarkıdır.” dedi.

“Sosyal girişimcilik faaliyetleri devlet politikası haline geldi”

Sosyal girişimciliği ‘toplumda meydana gelen problem ve sıkıntıları bireylerin herhangi devlet organizasyonu içinde yer almadan kendi gayretleriyle çözüm üretme çabası’ olarak tanımlayan İdris Topçuoğlu, problemi çözmek adına yapılan bu girişimciliğin birkaç yıl içinde devlet politikası haline geldiğini dile getirdi.

Kendisinin sosyal girişimci olmasında aile büyüklerinin bu konularda aktif rol almalarının etkili olduğunu belirten Topçuoğlu, ilkokul çağlarında başlayan bu serüvenin ilk günkü azmi ve kararlılığıyla devam ettiğini söyledi.

“On yılda 5 bin kişiye ulaştık”

Yaptıkları sosyal girişimcilik faaliyetlerinden örnekler veren Topçuoğlu, “Tarihe Dokun” projesiyle Türkiye’de on yılda beş bin doğu ve batı insanını tarihi değerler vasıtasıyla kaynaştırdıklarını ve kardeşlik duygusu kazandırdıklarını belirtti.

Etkinlik, çekilişle bir öğrenciye tablet hediye edilmesinin ardından sona erdi.