KMÜ’DE GELENEKSEL TÜRK SPORLARI SERGİLENDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜBESYO) tarafından ‘Geleneksel Türk Sporları Günleri’ düzenlendi. Etkinliğe akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Karaman Lisesi’nden yüze yakın öğrencinin de takip ettiği etkinlikte BESYO Spor Yöneticiliği birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 95 kişi görev aldı.

22 Farklı Branş İçin Poster Sunumu Yapıldı

Geleneksel Türk Sporları etkinliği açılış töreninin ardından temsili olarak ‘Kırkpınar Güreşleri’ oynandı. Daha sonra ise ‘kuşak güreşi’ ve ‘judo’ gösterileri yapıldı.

Geleneksel Türk Sporları Günlerinde gökbörü, cirit, binicilik, okçuluk, polo, kılıç, dokuz kumalak, avcılık, kuraş, gürz, tepük, yüzme, matrak, kayak, tomak, boks, kız börü, beyge, aba, bilek, kırkpınar, şalvar ve kuşak güreşi konulu poster sunumları yapılarak 22 farklı branş hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.

Etkinlikte ayrıca ‘Sporcu Osmanlı Padişahları’, ‘Unutulmaz Türk Güreşçileri’, ‘Ahilik ve Spor’ konulu posterler de sergilendi.

“Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez”

Yrd. Doç. Dr. Murat Tekin etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, ‘Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez’ sloganıyla yola çıktıklarını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Tekin, Türk spor kültürünün engin yapısını ortaya çıkarmak ve dünyanın her yerine yayılmış olan Türk spor kültürünü tanıtmak ve yaşatmak adına böyle bir etkinliği düzenlediklerini söyledi.