KMÜ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ ‘SARIKAMIŞ ORATORYOSU’ İLE YÂD ETTİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Sarıkamış Harekâtının yüzüncü yılı ‘Sarıkamış Oratoryosu’ ile anıldı.

KMÜ Ata Öğrenci Topluluğu ile Sinema ve Tiyatro Öğrenci Topluluğunun birlikte düzenlediği program, 30 Aralık günü Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe akademik ve idari personelin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

“Sarıkamış, Türk’ün başarısızlığı değil, doğaya karşı talihsizliğidir”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte KMÜ Ata Öğrenci Topluluğu Başkanı Mesut Kılıç, “Biz Türk gençleri olarak her zaman geçmişimizle övünmüşüzdür. Sarıkamış Harekâtı Türk’ün düşmana karşı yenilgisi değil, doğaya karşı talihsizliğidir. Bizler Türk gençleri olarak Sarıkamış Harekâtı’nı talihsizlik, Enver Paşa’yı da büyük Türk komutanı olarak görmekteyiz. Bu vesileyle gözünü kırpmadan şehit olan şanlı Türk askerlerini saygı ve dua ile yâd ediyoruz.” şeklinde konuştu.

KMÜ Sinema ve Tiyatro Öğrenci Topluluğu Başkanı Nurdagül Karaosmanoğlu’nun sunumları ile gerçekleştirilen etkinlikte önce şiirler ve türküler okundu.

KMÜ öğrencisi Sibel Tıkır’ın okuduğu “Sarıkamış’ta O Gece” şiirinin ardından, öğrenci Serhat Bozan’ın bağlaması ve söylediği Sarıkamış türküsüne Ümit Özdoğru, Sarıkamış şiiri ile eşlik etti. Öğrenci Saliha Sarı da “Şehit Mektubu: Görülmüştür” şiiri ile salona duygusal anlar yaşattı.

Sarıkamış Oratoryosu’nun ardından KMÜ Öğrenci Topluluklarının düzenlediği anma programı sona erdi.