İLAHİYATÇI-EĞİTİMCİ KMÜ’DE KONFERANS VERDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Şems Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Siz Hiç Kurban Bayramı Kutlayan Hristiyan Gördünüz mü?’ konulu konferans düzenlendi. İlahiyatçı-Eğitimci Mustafa Kayhan’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa KMÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Şahin, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

KMÜ öğrencilerinden İrfan Aktaş’ın Kur’an tilaveti ile başlayan programda ilk olarak söz alan Şems Öğrenci Topluluğu Üyesi Orhan Fison, toplumsal değerlere sahip çıkmak ve yılbaşı kutlamalarının insanlara verdiği zarara dikkat çekmek amacıyla bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

“Yılbaşını değil, Mekke’nin fethini kutlayın”

Programda yılbaşı üzerine konferans veren İlahiyatçı-Eğitimci Mustafa Kayhan, yılbaşı kutlamalarının insanlarda maddi ve manevi anlamda yıpranmalara yol açtığını dile getirerek, “Yeni yılın bizim için çok ayrı bir önemi var. Kutlu şehrimiz Mekke’nin fethidir yeni yılın ilk günü. Sizlere yılbaşı kutlamaları yerine Mekke’nin fethini kutlamayı tavsiye ediyorum.” dedi.

“Çocuklarımız bizim geleceğimiz, onları iyi yetiştirmeliyiz”

Kayhan ayrıca “Bu gecede böyle bir kutlama yapmayarak onların karelerinde olmadığınız için üzülmeyin. Birilerine benzemeye çalışmayın. Hangi mekanda sabah edeceğim düşüncesiyle hareket etmeyin. Müslüman kardeşlerimizin, dinine uygun davranmaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Toplumun kültürel bir yozlaşmaya uğratıldığını dile getiren Kayhan, “Gençlerimiz tarifi olmayan bir yola sevk ediliyor. Kimliğini kaybediyor çocuklarımız. Çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz, onlar bizim geleceğimiz.” dedi.