KMÜ’DE ENGELLİLER İÇİN FARKINDALIK PROGRAMI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜ BESYO) tarafından 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında “Engelleri Birlikte Kaldıralım” temalı etkinlikler düzenlendi.

Golbol müsabakaları, engellilere özel farkındalık oluşturma seminerleri, film ve şiirlerin yer aldığı etkinliklerde KMÜ öğrencilerinin toplumsal duyarlılığının geliştirilmesi amaçlandı. Etkinlikler kapsamında BESYO Spor Salonunda düzenlenen ve gözler bantlı oynanan golbol turnuvası 12-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi. Turnuvanın açılışını yapan KMÜ öğretim elemanları Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Aydın, Öğr. Gör. Sinan Dinç ve Öğr. Gör. Kemal Kabasakal takım oluşturup müsabakaya katılırken KMÜ personeli ve öğrencilerinden oluşan takımların mücadeleleri sonucunda ilk üç belirlendi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen farkındalık programı ise Hatice Altuntay ve Handan Küre isimli öğrencilerin şiir okumasıyla başladı. Daha sonra BESYO Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zeki Ünal kürsüye gelerek toplumun çok farklı gruplardan meydana geldiğini belirtti ve önemli olanın toplumdaki kişi ve grupların birbirini anlaması olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Ünal, engellilere yönelik farkındalık oluşturma faaliyetlerinin ise toplumdaki anlayış ve duyarlılığı geliştireceğine inandığını belirtti.

Açılış konuşmasının ardından engelleri konu alan film izleyenlerle paylaşıldı. Sonrasında Arş. Gör. Sevda Üzüm ve Öğr. Gör. Kemal Kabasakal kürsüye gelerek engel grupları konusunda seminer verdiler.

Program, Öğr. Gör. Kemal Kabasakal tarafından daha önce verilen Otizm konulu eğitim seminerine katılanlara sertifikalarının ve golbol müsabakalarında dereceye girenlere madalya ve kupalarının verilmesiyle son buldu.