KMÜ’DE 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ COŞKUSU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Atatürkçü Düşünce Öğrenci Topluluğu tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle “Dersimiz Atatürk“ adlı sinema gösterimi düzenlendi. Etkinliğe çok sayıda davetli ve öğrenci katıldı.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Atatürkçü Düşünce Öğrenci Topluluğu Başkanı Selin Gökçen şunları söyledi: “Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere yaşamlarımıza yön veren, üzerimizdeki hakları asla ödenmeyecek olan, çağdaş bir Türkiye’de yaşamak için gelecek nesillerimiz adına umut bağladığımız öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

“Öğretmenlik tarihin en eski mesleğidir”

Topluluk başkanının ardından kürsüye gelen Karaman Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Demir “Öğretmenlik tarihin en eski mesleğidir. Geçmişten günümüze insanlığın, bilimin, medeniyetin gelişmesinde öğretmenliğin etkisi vardır. Öğretmenlik kişinin kendini geliştirmesinde, çevresini aydınlatacak bütün becerileri kazanmasında kaynaktır.” diye konuştu. Atatürk’ün “En büyük mücadele cehaletle yapılandır”  sözünün altını çizen Demir, “Okuma-yazma oranının yüzde iki olduğu dönemlerden oran yüzde 95’in üzerine çıkmıştır. Atatürk’ün gösterdiği yolda yükselen bu çıtada öğretmenlerin öğrenciye duyduğu sevgi ve sunulan her türlü imkan unutulmamalıdır. Eğitim dünyasını çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak için elimizden geleni yapmalıyız.” dedi.

“Büyük Adam Mustafa Kemal Atatürk”

KMÜ Atatürkçü Düşünce Öğrenci Topluluğu Danışmanı Okt. Atilla Zorlu da konuşmasına İranlı bir şairin "Allah bir ülkeye yardım etmek ve onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir” sözleriyle başladı. Okt. Zorlu konuşmasına şöyle devam etti: “Atatürk dünyaya kalıcı bir iz bırakarak yüzyılın lideri seçilmiştir ve hala Büyük Adam sözleriyle anılıyor. Atatürk hayatı boyunca 4 bin tane kitap okumuş ve altı dil bilmektedir. Türk gençleri böyle bir liderin arkasından gitmelidir. Gençler Ulu Önder’i anmaktan çok, anlamaya çalışmalı. Bunun içinde toplantılar yapmalı ve geride bıraktığı emanete sahip çıkmalıdır.”

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik, Atatürk’ün hayatını konu alan Halit Ergenç’in Atatürk’ü canlandırdığı, Turgut Özakman’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı “Dersimiz Atatürk” film gösterimiyle devam etti. Filmin ardından Atatürkçü Düşünce Öğrenci Topluluğunun katılımcılara çiçek dağıtmasıyla etkinlik sona erdi.