KMÜ’DE KARAMAN ENGELLİLER ŞÖLENİNİN ALTINCISI DÜZENLENDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜ BESYO) tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle 6. Karaman Engelliler Spor Şöleni düzenlendi. BESYO Spor Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe üniversite personeli, engelliler, aileleri ve öğrenciler katıldı.

“Engellilere yapılan yatırım, topluma yapılan yatırımdır”

Şölen, engelli bir gencin İstiklal Marşı okumasıyla başladı. Şölenin açılış konuşmasını yapan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Kemal Kabasakal, KMÜ bünyesinde “Engelsiz Üniversite” sloganıyla engellilerin topluma kazandırılmaları, sosyalleşmeleri ve yaşam alanlarının daha da yaşanabilir hale gelmesi için düzenledikleri faaliyetler ve etkinliklerden söz etti.

“Karaman’da 5 bin 324 engelli var”

Öğr. Gör. Kemal Kabasakal, Karaman genelinde toplam 5 bin 324 engelli nüfus bulunduğunu, engellilere yapılan yatırımın aslında topluma yapıldığını belirterek, “Her insan kutsaldır ve engelli ya da engelsiz diye değil, sahip olduğu potansiyele göre değerlendirilmelidir. Ayrıca toplumda her bireyin spora ihtiyacı vardır. Spor, engellilerin kendilerini gösterebilecekleri, çevre ile iletişim kurabilecekleri, paylaşma ve özgüven duyularının gelişebileceği sosyal bir tedavidir.” dedi.

Konuşmasının devamında Öğr. Gör. Kabasakal, aile bireylerine seslenerek “Çocuklarınızı iyi tanıyın, onların ilgi alanlarını iyi tespit edin ve spor yapmaları için onları cesaretlendirin ki kendilerini iyi hissetsinler.” dedi.

Öğr. Gör. Kemal Kabasakal, “Altıncısını düzenlediğimiz bu şölen vesilesiyle bizlere destek veren üniversite yönetimine, özel eğitim kurumlarına, emeği geçen tüm öğrencilerime teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Şölen kapsamında çeşitli kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirildi. BESYO öğrencilerinin dans gösterisiyle devam eden şölende engelli öğrenciler boks, judo, taekwondo, wushu performansı sergilediler. Engelliler için yapılan balon gösterilerinin ardından Halk Müziği Sanatçısı Muhittin Arslan tarafından verilen mini konsere salondakiler ve tüm öğrenciler danslarıyla eşlik etti.

6. Karaman Engelliler Spor Şöleni engelli öğrencilere çeşitli hediyelerin verilmesi ve madalya töreninin ardından fotoğraf çekimiyle son buldu.