MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİRLER KMÜ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Gençlik Merkezim Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Muhasebeci ve Mali Müşavirler Tanıtım Etkinliği’ düzenlendi. Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Umut Aydın, Saray Holding Europa Birim Müdürü ve Yeminli Mali Müşavir Bilal Aydın, Yeminli Mali Müşavir Ahmet Aydın ile Bağımsız Denetçi ve Yeminli Mali Müşavir Abdulkadir Aydın’ın konuşmacı olarak yer aldığı panele çok sayıda öğrenci katıldı.

Alanımda Eğitimler Projesi kapsamında düzenlenen Muhasebede Kariyer adlı eğitim dizisinin ilki olan panelin açılış konuşmasını Gençlik Merkezim Öğrenci Topluluğu Başkanı Mehmet Alp yaptı. Alp konuşmasında topluluk faaliyetleri hakkında bilgi vererek katılımcılara teşekkür etti.

Mehmet Alp’in ardından söz alan Umut Aydın sekiz haftalık bir programın ilk ayağını gerçekleştirdiklerini belirterek, aile bireyleri olarak katıldıkları panelde gençlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Umut Aydın, mesleğin gelişim sürecinden bahsederek teşebbüslerin olayların akışına çare bulmak amacıyla geliştirildiğini ifade etti ve “Ülkemizde muhasebenin belli bir nizama bağlanması 80’li yılları bulmuştur. Fakat muhasebe konusu ülkemizde genel muhasebe ve ticari muhasebe ile sınırlı kalmıştır.” dedi.Ahmet Aydın ise mali müşavirlik yasası hakkında bilgi vererek yasının gerekliliklerini anlattı. Ahmet Aydın, öğrencilere “Sizlerin sayesinde eğitim seviyesi yükselecek ve mesleğimiz daha güzel yerlere ulaşacak. Alanımız zevkli bir alandır fakat çok büyük fedakârlık ister. En büyük amacımız kamu yönetimidir ve tarafsızlık esasına uygun olarak çalışmamız gerekiyor. Sizin gibi üniversite mezunlarının aramıza katılmasıyla birlikte bu mesleğin daha kaliteli ve daha anlaşılır bir hale geleceğini umut ediyorum.” diye seslendi.

Bilal Aydın ise özel sektörde muhasebecilik yapanlar ve kamuda muhasebecilik yapanlarla ilgili tecrübelerini paylaşarak, “Muhasebe, kurum veya kuruluşun kapısından giren ve çıkan bütün alım-satım işlemlerini kapsar. Özel sektörde çalışanlar en alt kademeden başlayarak işin mutfağında yetişir. Kamuda çalışan muhasebeciler belli bir seviyeden başlayarak bu görevi sürdürür. Serbest muhasebeciler ise sadece faturalar üzerinden hareket eder. Mezun olduktan sonra özel sektörde çalışmanızı tavsiye ederim. Çünkü özel sektör sizi geleceğe daha iyi hazırlar.” diye konuştu.

Son olarak söz alan Abdulkadir Aydın ise uzun yıllar bu mesleğin içinde olduğunu vurgulayarak meslek yasasından bahsetti. Abdulkadir Aydın bu meslekte başarılı olmak isteyenlerin öncelikle meslekle ilgili her şeye hâkim olmaları gerektiğinin altını çizerek öğrencilere “Sabır, devamlılık, samimiyet, işe sarılmak, işini kendi işinmiş gibi görmek bu mesleğin olmazsa olmazları ve aynı zamanda başarının anahtarı.”  şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından plaket takdimi ile etkinlik sona erdi.