8 Mart Kadınlar Günü Mesajı

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 12         08.03.2009
Tüm dünyada 8 Mart, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.
            Kadınlar, toplumsal ve ekonomik yaşamın ayrılmaz parçası, toplumun en küçük birimini oluşturan ailenin temel unsurudur. Ülkemizde her alanda başarılı çalışmalar yapan kadınların sayısının artması övünç kaynağımızdır. Sosyal alanda kadınlara yönelik bazı düzenlemeler yapılmasına; ilahi dinlerin kadınlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve güler yüz göstermeyi, hiçbir zaman kaba davranmamayı tavsiye etmesine rağmen, pek çok ülkede kadınlar hak ettikleri saygınlıklarını, hatta bazı kesimlerde haklarını henüz elde edememişlerdir. Yaşamı boyunca birçok güçlüğe katlanan ve büyük sorumluluklar üstlenen kadınların toplumsal yaşama etkin biçimde katılmaları, Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük hedefleri arasındadır.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesindeki tüm akademik ve idari kadrolarda yükseköğretime hizmet veren kadınlarımızın, öğrenim gören öğrencilerimizin ve bütün kadınların bu anlamlı gününü kutluyor; tüm dünya kadınlarının en kısa zamanda hak ettikleri değer ve saygınlığa ulaşmasını ve 8 mart gününün önümüzdeki yıllardan itibaren “Kadınlar Bayramı” olarak kutlanmasını temenni ediyorum. .