KMÜ’DE ÖĞRENCİLER TERÖRİZMİ KONUŞTU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Genç Barış İnisiyatifi Derneği ile Gençlik İnisiyatifi Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Serbest Kürsü’ etkinliğinin 2015-2016 eğitim-öğretim yılı ikinci oturumu gerçekleştirildi.

Gençlerin toplumsal ve güncel sorunlar hakkında fikir alışverişinde bulunmaları amacıyla düzenlenen oturumun konusu “Uluslararası ve Ulusal Barışın Önündeki Engel: Terörizm”  oldu.

Hak arayışı mı, yok etme çabası mı

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü KMÜ öğrencilerinden Burak Duran’ın üstlendiğini oturumda gençler; ‘terörizmin toplumda sosyal taban bulma süreçleri, terörizmin finansal dayanak sağlama kaynakları, Ortadoğu özelinde terörizm sorunu, terör sorununun toplum üzerindeki olumsuz etkileri, terörün sona ermesi için uygulanması gereken yöntemler, terör hak arama arayışı mı yoksa devleti yok etme çabası mı, küreselleşmenin terörizme etkisi, Türkiye’deki terörist faaliyetlerin geçmişteki ve günümüzdeki yeri, terörizm sona erdirilebilecek bir sorun mudur, terörizm devletler tarafından güvenlikle ilgili tedbirler almak için kullanılmakta mıdır’ gibi soruları irdeledi.

Devleti yavaşlatmak ve yormak

Gençler arasında gerçekleşen istişare sonucunda terörizmin küresel bir tanımının yapılamadığı ve bireyden kitlesele doğru bir hareketlenme sağlayarak yasa dışı eylemler düzenleme amacına yönelik olduğu vurgulandı. Terörün; birey ve toplumun ideolojilerine yönelik vaatler vererek destekçisini arttırdığı ve dünyadaki terör örgütlerinin finansal kaynağının silah ve uyuşturucu tacirliğinden sağlandığı ifade edildi. Devleti yavaşlatmak ve yormak için oluşturulan terörizmin, insan ideolojileri var oldukça yeryüzünde devamlı kalacağı, hiçbir zaman bitirilemeyeceği ancak etkisinin azaltılabileceği vurgulandı.