KMÜ’DE ÖĞRENCİLERE LÖSEMİ VE LÖSEV ANLATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Elektronik Sporlar Öğrenci Topluluğu tarafından Lösemiye Karşı Bilinçlendirme konulu etkinlik düzenlendi. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen ve Lösev Halkla İlişkiler Sorumlusu Nuray Dündar’ın sunumunu yaptığı konferansta Lösev’in tanıtımı yapılırken lösemi hastalığı ile ilgili bilgi verildi.

“Lösev Hayat Verir”

Nuray Dündar, bağışçıların ve gönüllülerin omuzları üzerinde devlet desteği olmadan yükselen bir vakıf olan Lösev’in okul ve hastane masraflarının yanı sıra sosyal hizmetler aracılığıyla ailelere yardımda bulunduğunu belirterek, “Otuz aile ile başlayan yardımlarımız şuan 20 bin aileye ulaştı. Ailelilere gıda ve kıyafet, çocuklara ise oyuncak yardımları yapıyoruz. 81 ili gezen tırımız, Lösev ekibimiz ve 2,5 milyonu geçen gönüllümüzle ihtiyacı olan ailelere yardımlarımızı iletiyoruz.” dedi.

Löseminin 3,5 yıl gibi uzun süreli tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu hatırlatan Dündar, çocukların eğitim hayatlarının aksamaması amacıyla onlara özel okul kurduklarını ifade ederek bu sayede lösemi hastası çocukların eğitimlerinin sekteye uğramadan devam ettiğini söyledi. Hastane ve okul hizmetlerinden hiçbir ücret alınmadığına vurgu yapan Dündar, yaz döneminde yurt dışından Erasmus programları ile gelen gönüllü öğrencilerin de kendilerine destek olduğunu belirtti.

Hastalık hakkında açıklama yapan Nuray Dündar şöyle devam etti: “Lösemi, kemik iliğindeki hücrelerin bozulmasından kaynaklanıyor ve tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabiliyor. Fakat lösemi tedavi edilebilen ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır. Hastalığın maliyeti ise bir çocuk için 250-300 bin lirayı bulabiliyor. Lösemi, tekrar edebilen bir hastalık ve tekrarı durumunda gerek maliyet gerekse süreç daha zorlu bir hal alıyor. Hastaların tedaviyi aldıktan sonra sağlıklı insanlardan farkı olmuyor fakat bizlere göre daha dikkatli olmaları gerekiyor.”

Löseminin artık anne karnında bile başladığına dikkat çeken Dündar, “Farkına varmak için başınıza gelmesini beklemeyin. Sağlıklı beslenin, her şeyi mevsiminde taze olarak tüketin, spor yapmayı ihmal etmeyin.” şeklinde tavsiyede bulunarak sözlerini tamamladı.

Etkinlik öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.