KMÜ’DE UNİKOP KOORDİNATÖRLER TOPLANTISI YAPILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) KOP Üniversiteler Birliği (UNİKOP) koordinatörler toplantısı gerçekleştirildi. UNİKOP Üniversiteleri Koordinatörlerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını KMÜ Rektörü ve UNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Sabri Gökmen gerçekleştirdi.

UNİKOP Dönem Başkanı Prof. Dr. Gökmen, bölge üniversitelerinden gelen misafirleri KMÜ’de ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade ederek “Bir araya gelmek, buluşmak, tanışmak ve konuşmak Yaratıcı’nın genlerimize yerleştirdiği bir özelliktir. Nitekim Kuran’da ‘Biz sizi tanışasınız diye farklı yarattık’ buyrulmaktadır. Farklı olmasaydık tanışamazdık.” dedi.

“İnsanlarla buluşmuyorsanız yaşamıyorsunuz demektir”

Prof. Dr. Gökmen, artık ferdi liderliklerin geride kaldığını, günümüzde ortak akılla hareket etmek gerektiğini belirterek “Hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı olamayız. Birbirimizle konuşup istişare ettiğimizde işlerimiz daha da kolaylaşır. Yunus Emre de ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’ derken aslında aynı şeye işaret ediyor. Yine bir yabancı atasözü ‘Her birimiz bir başkasının kazdığı kuyudan su içeriz’ diyerek benzer şeye dikkat çekiyor. Bireysel olarak da kurumsal olarak da başkalarına ihtiyacımız vardır, o yüzden birlikte hareket etmek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Gökmen, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisini anımsatarak “Dünyanın en mutsuz insanları başkalarına hiçbir şey vermeyen tembel insanlardır. Çünkü insan, üreterek ve vererek mutlu olabilen bir karakterde yaratılmıştır.  Hayattan zevk alabilmek, öldükten sonra da yaşayabilmek ve hesabı kolay vermek için insanlara katkı vermeliyiz. Bunun için de bir araya gelmeli ve buluşmalıyız. Burada önemli olan fiziki buluşmadan ziyade, gönüllerin ve zihinlerin buluşmasıdır. Şayet insanlarla buluşmuyorsanız yaşamıyorsunuz demektir.” diye konuştu.

“Derdiniz olmazsa gayretiniz de olmaz”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Gökmen, “Derdiniz olmazsa gayretiniz de olmaz. Şayet bu ülkenin, bu gezegenin derdiyle dertlenmiyorsanız hiçbir şey yapamazsınız.” şeklinde konuşarak UNİKOP’un bu gerekçelerle kurulduğuna dikkat çekti ve bu oluşumun kurulup gelişmesinde emeği geçen tüm kişilere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Açılış konuşmasının ardından UNİKOP Genel Sekreteri ve KMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yıldız başkanlığında toplantının gündem maddelerine geçildi. Toplantıda ekim ayında KMÜ ev sahipliğinde düzenlenecek 4. KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu, KOP Üniversiteleri ortak bilimsel projeleri ve spor müsabakaları gibi konular ele alınarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.