KMÜ REKTÖRÜ GÖKMEN: “TEMİZ ÜNİVERSİTEMİZDE EN TİTİZ FETÖ/PDY AYIKLAMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR”

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, millet dayanışmasıyla bozguna uğratılan haşhaşi darbe kalkışmasının ardından özellikle üniversitelerde yaşanılanlarla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Rektör Gökmen’in basın bildirisi şöyle:

“Bilindiği gibi ülkemiz, 15 Temmuz 2016 akşam saatlerinde FETÖ/PDY mensubu bir grup haşhaşinin vahşi darbe kalkışmasına sahne olmuş, bütün insanlık değerlerini ayaklar altına alan bu kalkışma, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde millet dayanışmasıyla kısa sürede bastırılmıştır. Öncelikle bu süreçte, direnişini şahadetle taçlandıran vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, gazilerimize de acil şifa diliyorum. Milletimizin bütün fertlerini canları pahasına sergiledikleri onurlu ve asil direniş sebebiyle candan tebrik ediyorum.

Millet varlığımızı hedef alan bu haşhaşi kalkışmanın bastırılmasının ardından, devletimizin her kademesinde bünyenin haşhaşi virüslerden arındırılması çalışması başlatılmış bulunmaktadır. Bu çerçevede Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü olarak üniversitemizde yürüttüğümüz çalışmalar hakkında aşağıdaki hususları kamuoyu ile paylaşmak isterim:

1. Rektörlük görevini üstlendiğim ilk günden itibaren FETÖ/PDY mensupları ve sempatizanlarının üniversitemizde yerleşmesine asla fırsat verilmemiş, eleman alımlarında azami titizlik gösterilmiştir.

2. Bütün hassasiyetimize rağmen fark edemediğimiz ya da gerçek kimliğini saklayarak üniversitemize sızmış olanlar varsa, şimdi onların tespiti ve haklarında yasal ve idari işlemlerin ivedilikle başlatılması için oldukça titiz bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Bu yapının mensubu, destekçisi ya da sempatizanı olduğu tespit edilenler hakkında gerekli işlemleri derhal gerçekleştireceğiz.

3. Bu vesileyle bir süredir kamuoyunda zaman zaman konuşulan ve yazılı basında da yer alan “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde Paralel Yapılanma, Paralel Yapı KMÜ Rektörlük Seçimlerine El Attı” türü haberlere yer veren basın kuruluşları ve mensuplarına; üniversitemizin, devletine ve milletine bağlı, vatanperver, onurlu ve asil akademik personeline “paralelci” nitelemesinde bulunanlara açık bir çağrıda bulunmak istiyorum: Elinizdeki her türlü bilgi ve belgeyi bizimle paylaşın. Paylaşın ki, milletimizin bağrına saplanan hançerin çıkarılmasına katkıda bulunun. Böylece siz de bu milletin bir ferdi olarak üzerinize düşen görevi yapmış olun. Sorumluluğunuzun gereğini yapmanız halinde bir an bile tereddüt göstermeksizin, böyle olduğu tespit edilenler hakkında en ağır yaptırımları hayata geçireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Kamuoyu önünde bunun sözünü veriyorum.

4. Son olarak belirtmek isterim ki, üniversite yönetimi olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da üniversitemizin haşhaşi çeteler tarafından işgaline asla izin vermeyeceğiz. Yukarıdaki açık çağrımıza cevap vermek yerine, büyük emeklerle kurup bugünlere taşıdığımız üniversitemizi karalamaya ve onun akademik ve idari personelini, hiçbir bilgi ve belgeye dayanmaksızın, kişisel ikbal ve hırs etkisiyle paralelcilikle suçlamaya devam edenleri, kamuoyu önünde müfteri ilan ediyor ve Allah’a havale ediyorum”