KMÜ’DEN MİNİK BİLİM İNSANLARI İÇİN ANLAMLI PROJE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Yıldız’ın yürütücülüğünü yaptığı ve TÜBİTAK tarafından desteklenen ‘Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları’ projesinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli öğretmenler, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

30 Öğrenciye Doğa ve Bilim Okulları Eğitimi

Toplantının açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Murat Yıldız, projenin, beşinci sınıf öğrencilerinden oluşan 30 öğrenciyi kapsadığını belirterek, “Karaman ili Morcalı ve Bucakkışla Ortaokulu beşinci sınıf öğrencilerinin öğretim yılı boyunca fen bilimleri derslerinde öğrenmiş oldukları yedi üniteyi kapsayacak şekilde tasarlandı. Geleceğin bilim ve teknoloji taleplerine cevap verecek kafa yapısına sahip olması projenin alt amaçlarından biridir.” dedi.

“Amaç, genç dimağlara özgüven kazandırmak”

Proje kapsamında yapılacak olan etkinliklere de değinen Doç. Dr. Murat Yıldız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kazanımın yüksek oranda olması için on kişilik gruplar halinde faaliyetler devam edecek. Ayrıca öğrencilere gökyüzü atlasının kullandırılmasının yanı sıra gece gözlemi yaptırılacak ve temin edilecek olan planetaryum (gökevi) çadırı ile gökyüzü farkındalığı sağlanacak. Buna ek olarak Konya Bilim Merkezi ziyareti ve planetaryum etkinliği ile uygulamalı olarak verilen gökyüzü ve deney çalışmaları pekiştirilecek. Sonuç olarak; bilime meraklı ve sorgulayıcı genç dimağların bu yaşa kadar öğrendikleri bilgilerin hayatlarının birer parçası olduğunun bilincine vardırılması sağlanarak çocuklarımıza özgüven kazandırılması hedeflenmektedir.”

On gün boyunca devam edecek proje süresince öğrenciler üniversitenin fakültelerinde yer alan laboratuvarlarda incelemeler yapacaklar ve bunun yanı sıra teknik gezilerle de yeni bilgiler elde etme şansı bulacaklar.

“Bir insanı yaşatmak, onun geleceğe daha umutlu bakmasını sağlamaktır”

Toplantıda söz alan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ise şöyle konuştu: “Bizler, iyi bir vatandaş ve hayırlı bireyler olmak için yaratıldık. Bir insanı yaşatmak; gelecekten ümidi olmayan bir insana vizyon kazandırmak, onun geleceğe daha umutlu bakmasını sağlamaktır. Bu proje ile buradaki çocuklarımız hayallerine bu yaşlarda kavuşmuş olacaklar. Bugün biz birilerine katkı verirsek yarın da başkalarının katkısını görürüz. Proje aynı zamanda kurumlar arası işbirliğinin de güzel bir örneği oldu. Projeye katkısı olan herkesi kutluyor, öğrencilerimize başarılar diliyor ve projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“Ben kamyonla yola çıktım, siz zekânızla yola çıkın”

Programın sürpriz konuklarından olan ve darbe girişiminin hemen ardından kamyonla Taksim'e giderken çekilen fotoğrafıyla simgeleşen Şerife Boz ise öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, “Vatanınıza, milletinize sahip çıkın. Ben kamyonla yola düşüp vatanıma sahip çıktım. Sizler çağın gerekliliklerine göre kendinizi donatarak zekânızla yola çıkın.” dedi.

Toplantı, öğrencilere hediyelerinin dağıtılmasının ardından sona erdi.