KMÜ’DE GENÇLİK BİLİNCİ KONUŞULDU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Bilgi ve Kariyer Öğrenci Topluluğu tarafından "KPSS Bilgilendirme ve Gençlik Bilinci" konulu seminer düzenlendi. Uğurcan Küçükbingöl'ün verdiği ve çok sayıda öğrencinin katıldığı seminer, saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başladı.

"En büyük adım uyanmaktır"

Seminerin açılış konuşmasını yapan KMÜ Bilgi ve Kariyer Öğrenci Topluluğu Başkanı Okan Girgin, öncelikle geçtiğimiz günlerde İstanbul'da meydana gelen patlamada şehit düşen polis ve vatandaşları rahmetle andığını ifade etti. Girgin, "En büyük adım uyanmaktır. Kendini geliştir, arkadaşını geliştir, çevreni geliştir diyerek çıktığımız bu yolda tüm öğrenci arkadaşlarımızda bir bilinç ve farkındalık ruhu oluşturmayı hedef olarak belirledik. Bu yıl kurduğumuz topluluğumuzun bir başka gayesi de öğrenci arkadaşlarımızla birlikte kariyer planlarımızı geliştirmek, iş hayatına atılmadan önce gerekli donanımları kazanmaktır." dedi. Girgin, topluluk olarak yıl boyunca kariyer sohbetleri, eğitim ve seminerler, kurum ve firma ziyaretleri ile gönüllülük esaslı toplumsal çalışmalar yapmayı planladıklarını söyledi.

"Her insan gizli bir hazinedir"

Açılışın ardından sahneye gelen konuşmacı Uğurcan Küçükbingöl, 1992 doğumlu olduğunu ve Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü son sınıfta okuduğunu belirterek kısa hayat hikayesinden bahsetti. Küçükbingöl, "Lise 2'ye kadar tembel, kendi halinde, kimseye faydası olmayan biriydim. O yıl Tübitak'ın fizik dalında bölge birinciliğini kazandım. Sonra üniversite sınavını kazanamadım. Çünkü kafeterya ortamlarından ayrılmıyordum. Ertesi yıl ancak sınavı kazanabildim." dedi.

Kendi hayat öyküsü üzerinden insanın potansiyelini irdeleyen Küçükbingöl, dinleyenlere "İnsan nedir" sorusunu yönelterek "Ben gizli bir hazineydim, açığa çıkmayı diledim" kutsi hadisini nakletti ve "Her insan gizli bir hazinedir ama çoğu bunun farkında değildir. Dünya demek insan demektir. İnsanı anlamadan dünyayı anlayamayız." şeklinde konuştu.

“Dünyadaki en önemli kişiye yani kendinize inanın; dünü silemezsiniz ama yarını yazabilirsiniz”

Küçükbingöl, “Dünyadaki en önemli kişiye yani kendinize inanın. Kişinin kendini tanıması demek bağımsız ve özgün kişiliğe sahip olduğunun farkına varması demektir. İnsan, kendisini tanıması için bilgileri, becerileri, istekleri ve inançları konusunda tam ve doğru bilgiye sahip olmalıdır. Kısacası bir insan önce ne bildiğini ve ne bilmediğini bilmelidir ki ona göre hareket etsin. Dünü silemezsiniz ama yarını yazabilirsiniz. Yeter ki kendinizdeki potansiyelin farkına varın ve hayal edin. Ayrıca sadece hayal eden değil, aynı zamanda gerçekleştiren bireyler olarak fark yaratın.” dedi.

“İnsanoğlu kendisiyle yüzleşmekten korkuyor”

Mevlana’nın "Kör insan için elmas da birdir cam da" sözünü hatırlatan Küçükbingöl, “Kendi gerçeklerimizi göremiyoruz. İnsanoğlu kendisiyle yüzleşmekten korkuyor. Ezbere dayalı bir eğitim alıyoruz ve bütün suçu sisteme yüklüyoruz. Sistemi değiştirmek için hiçbir şey yapmıyoruz. Şu an gençlerde karamsarlık, ileri yaşlarda pişmanlık, amaçsız yaşam ve kabullenilen çaresizlik durumu söz konusu.  Fakat en önemli sorun bilinç bulanıklığı.” dedi.

“KPSS”

Seminerde gençlik bilinci konusunun ardından "KPSS nedir, kimler katılabilir, sınavın kapsamı ve içeriği nasıldır" şeklinde Kamu Personel Seçme Sınavı hakkında merak edilenleri de yanıtlayan Küçükbingöl, Steve Jobs’un "En iyisini yapın. Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir." sözüyle seminerini noktaladı.

Seminer, onurluk takdimi ile sona erdi.