KMÜ’DE FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Fikri Gelişim Öğrenci Topluluğu tarafından ‘TEB Aile Akademisi Finansal Okuryazarlık Eğitimi’ düzenlendi. Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Karaman Şube Müdürü Sinan Alkış ile Müşteri Temsilcisi Halil Doğan’ın öğrencilerle buluştuğu eğitime üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

“Arkadaşlarımızın kendi ekonomilerine yön verebilmelerini amaçladık”

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan eğitimin açılış konuşmasını yapan Topluluk Başkanı Selim Fırat, düzenlenen eğitimin topluluk tarafından gerçekleştirilen ilk etkinlik olduğunu belirterek, “Üniversite öğrencilerinin kendi finansal durumlarını gözden geçirmeleri, kendi ekonomilerine yön verebilmeleri ve şimdiden geleceğe dair planlamalarını yapabilmeleri amacıyla bu eğitimi düzenlemeye karar verdik. Olumsuz hava koşullarına rağmen bizi yalnız bırakmayarak etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederim.” dedi.

“Gelir ve giderlerinizi mutlaka yazın”

Açılış konuşmasının ardından TEB Karaman Şube Müdürü Sinan Alkış öğrencilere finansal okuryazarlıkla ilgili ipuçlarını aktardı. Alkış, eğitimin sosyal sorumluluk projesi kapsamında Türkiye’deki gençlerin ve genç girişimcilerin finansal bilinç ve okuryazarlığının arttırılması, tasarruf alışkanlıklarının geliştirilmesi amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Öğrencilere gelirlerinin en az yüzde 10’luk kısmını biriktirmeleri tavsiyesinde bulunan Alkış, “Gelir ve giderlerinizi mutlaka yazın. Kendinize ait bütçeler oluşturarak tüm harcamalarınızı listeleyin ve harcamalarınıza limit koyun. Borçlanmadan önce mutlaka durup düşünün ve ürünü almadan önce o ürünün sizin için istek mi yoksa ihtiyaç mı olduğunu belirleyin. Kredi kartlarının dönem borcunun tamamını kapatmaya özen gösterin. Borçlarınızı kapatamıyorsanız kredi kartınızı borç bitene kadar kullanmayın. En önemlisi de böyle bir durumda asla yeni kart başvurusu yapmayın.” şeklinde konuştu.

“Genç yaşlarda birikim yapmaya başlayın”

Kredi kartları ve kredilerde uygulamaya konulan yasal değişiklikler ile son günlerin popüler konularından Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında da bilgi veren Alkış, “Ev, araba veya ihtiyaç kredisi gibi amaçlı krediler insanların maddi sıkıntılarını çözmekte fayda sağlayabiliyor fakat eş dost borcu veya kredi kartı borçlarını kapatmak için kullanılan amaçsız krediler ileride içinden çıkılmaz bir hale gelebiliyor. Genç yaşlarda birikim yapmaya başlayın ve az da olsa biriktirin. Birikime ne kadar erken başlarsanız birikiminiz o kadar artar. İleride bunun faydasını göreceksiniz. Muhakkak bir alanda ihtisaslaşın ve kendinizi geliştirin. Şimdiden hedeflerinizi belirleyerek çalışmalarınıza başlayın.” dedi.

Sunumun bitiminde TEB Karaman Şube Müdürü Sinan Alkış ile Müşteri Temsilcisi Halil Doğan öğrencilerin merak ettikleri soruları cevapladılar. Eğitim, plaket takdimi ve öğrencilere katılım sertifikası verilmesi ile sona erdi.