KMÜ’DE ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Eğitim Fakültesi tarafından ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ kutlama programı düzenlendi. Programa KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Oktay’ın yanı sıra üniversite personeli ve öğrenciler, KMÜ Uygulama Anaokulunun minik öğrencileri ile veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Oktay, öğretmenlerin bugünü ve geleceğimizi şekillendiren bir misyona sahip olduğunu vurgulayarak, “Bizler ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ ve ‘Âlimin ölümü âlemin ölümü gibidir’ düşünce sistematiği ile yetişen bir nesiliz. Bu vesileyle hepinizin Öğretmenler Gününü kutluyor, programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Programda KMÜ Uygulama Anaokulu minik öğrencilerinin sahne aldığı gösterinin ardından Karaman Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Topal bir konuşma yaptı. Topal, öğretmenlik mesleğinin toplumun her kesimine hitap eden kadim ve güzide bir meslek olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Öğretmenlik mesleğini icra ederken kalpten kalbe bir yol açamıyorsak çabamız boşa gider. Çok güçlü bir geleneğin temsilcileri olarak daha güçlü bir nesil yetiştirmek için çabalamalıyız.”

Şehit öğretmenlerin anısına hazırlanan video gösteriminin ardından ise Emekli Öğretmen Emetullah Emre bir konuşma yaptı. Emre, teknolojinin hızla geliştiğini fakat bu gelişime rağmen öğretmenlerin önemini hiçbir zaman kaybetmediğini hatırlatarak, “Teknoloji eğitimin içine ne kadar girerse girsin öğretmen eğitim için en önemli etkendir. Her zaman olduğu gibi bundan sonra da bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Değerlerimize sahip çıkarak öğrencilerimize özümüzü ve geleneklerimizi en iyi şekilde aktarabilmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Emekli Öğretmen Emetullah Emre’nin ardından mesleğinin henüz başlarında olan Burhan Koçak isimli genç öğretmen bir konuşma yaptı. Koçak, öğretmenlik mesleğinin tarihte en fazla kutsiyet arz eden meslek olduğunu vurgulayarak, “Öğretmenliği anlatmaya çalışsak kelimeler kifayetsiz kalır. Hz. Peygamberimiz, bizlere öğrettiği değerler ile insanlık tarihinin en büyük öğretmenidir. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır’ sözü ile öğretmenliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu vurgulamıştır. Bu sebeple bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum.” dedi.

KMÜ Eğitim Fakültesi Öğrencisi Alperen Kaya ise öğretmenlik mesleğine annesinin hayali ile heves ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Annem çok hevesli olmasına rağmen dedem tarafından okuldan alınmış ve halen o günleri hatırladığında gözleri dolar. Annemin o dönemde yaşadıkları ve içinde kalan o hevesi beni öğretmenlik mesleğine sürükledi. Şimdi annem o hayali gerçekleştiremese de iki çocuğu onun bu hayali ile kendini öğretmenlik mesleği için yetiştiriyor. Umuyorum ki bir hayalle başlayan bu yolculuk gerçeğe ulaşacak ve ben ülkemin her köşesinde fedakârca hizmet vereceğim.”

Program, üniversite öğrencilerinin müzik ve koro dinletisi ile sona erdi.