ÖĞRENCİLERİMİZ GİRŞİMCİLİK ÖDÜLÜ ALDI

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 98           03.06.2011

NTV’den canlı yayınlanan “Bir Fikrin mi Var” yarışmasının finalinde, yılın girişimcileri seçildi. Üniversitemiz  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü 3.ncü sınıfta öğrenimini sürdüren Selim Demirhan ve Enes Süsli, “Bir Fikrin mi Var” yarışmasının “Yılın Girişimcileri Özel Ödülünü” aldılar.

Türkiye’nin büyük şirketlerinin katkılarıyla  düzenlenen yarışmaya çok sayıda girişimci katıldı. Jürinin verdiği oyların yanısıra halk oylamasıyla da değerlendirilen yarışmada, jüri özel ödülüne lâyık görülen Üniversitemiz öğrencileri Enes Süsli ve arkadaşlarının ÜNİKART projesi, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından 40 bin TL değerinde danışmanlık ve fuar desteği aldı.

Üniversitemizin Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Selim Demirhan, “ÜNİKART, üniversiteli öğrencinin Robin Hood'u” dedi. Sözlerine “Bu sistem; zaten cebindeki parası sınırlı olan öğrenci için yaptığımız önpazarlıktır” şeklinde açıklık getiren Demirhan; “ÜNİKART'ınız varsa anlaşmalı firmalarda %5'ten %50'e kadar indirime sahip oluyorsunuz. Bu firmaların arasında fotoğrafçıdan lokantaya, eğitim kurslarından teknoloji marketlerine, hatta kitapevlerine, kuaförlere ve giyim mağazalarına kadar bir çok işletme bulunuyor. Şu an 10 ilde  296 firmada indirimler geçerli. 3000'i aşkın kart kullanıcısı var” diye konuştu.

“ÜNİKART damlaları göle dönüştürendir” ifadelerini kullanan Üniversitemiz Genç Girişimciler Topluluğu Başkan Yardımcısı Enes Süsli ise “Bu kart sistemi, öğrenciyle ilgili olabilecek her alandan işletme ile anlaşmalı olduğundan kartın geçerli olduğu işletmelerde yapılan alışverişlerde kazanılan indirimler damlaya damlaya göl oluyor” dedi.

2007’den beri düzenlenen ve bu süreçte 162 farklı üniversiteden 5.000'in üzerinde başvuru alarak kıran kırana bir mücadeleye ev sahipliği yapan “Bir Fikrin mi Var” yarışması, her sene birinci gelen girişimcisinin hayalini gerçekleştirip, şirket kurmasını destekleyerek büyük ses getiriyor. Bu yıl 13 hafta boyunca NTV'de bir TV girişimcilik yarışması olarak hayata geçen program, Türkiye genelinde ilgi ile izlendi. Yarışmaya jüri olarak katılan Türkiye’nin en büyük girişimcilerinden Ahmet Nazif Zorlu, Hikmet Koşar, Hüsnü Özyeğin, Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Ömer Kızıl ve Serpil Timuray’ın oylarının yanısıra halk oylaması da sonuçları belirledi.

Türkiye'nin patronlarının seçtiği yılın girişimcileri ve fikir sahipleri arasında olan üniversitemizin öğrencilerinin başarısı, üniversitemizde takdir ile karşılandı.