REKTÖR AKGÜL’ÜN DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiş olup bu gün, dünyanın dört bir tarafında düzenlenen etkinliklerle engelli bireylerin yaşamına ayna tutulmakta ve onları daha fazla anlamamız sağlanmaya çalışılmaktadır.

Engellilik doğal yaşamın bir sonucu olarak tüm canlılarda bulunabilen bir nitelik olmakla birlikte asla değersizleştirici ve utanılası bir durum değildir. Bugün dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i engelli bireylerden oluşmakta olup ülkemizdeki engelli oranı ise yüzde 13'tür.

Burada toplumlara düşen en büyük görev, engelli bireylerin farkına vararak onların hayatını kolaylaştırıcı adımlar atmak, yaşam boyu öğrenmelerine ve eğitim-öğretimlerine kesintisiz devam etmelerine katkı sunmak, onları hayatın dışında tutmadan her alanda kendilerini gerçekleştirmelerine fırsat tanımak ve dünyada yaşayan her canlının ayrı bir değer olduğu bilinciyle özellikle engelli bireylerin deneyimlerinden ve insanî kazanımlarından en üst düzeyde fayda sağlamaya çalışmaktır.

En büyük engelin zihinlerde ve kalplerde olduğu gerçeğinden hareketle, Dünya Engelliler Gününün tüm dünyada ve ülkemizde engellilere karşı daha fazla anlayış ve hassasiyet geliştirmemize katkı sağlamasını temenni ediyor; engelli kardeşlerimize, ailelerine ve onlara gönülden destek veren herkese hürmet ve selamlarımı sunuyorum.”