KMÜ, DÖRT KITADAN GELEN GENÇLERİ AĞIRLADI

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 108              28.06.2011

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na katılan, daha sonra da şehirleri ziyaret ederek halkla buluşan yabancı gençler, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ni ziyaret ettiler.

Kazakistan, Tanzanya, Güney Kore, Kırgızistan ve Bosna Hersek’ten gelen gençleri Rektörlük Makamında kabul eden Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karataş, “Yunus Emre’nin memleketine, Türkçenin Başkenti Karaman’a ve Üniversitemize hoş geldiniz” diyerek tüm gençler ile tek tek sohbet etti.

Gençlere “Sizleri ve Türkçe konuşan herkesi çok seviyoruz; sizler aynı zamanda birer barış elçilerisiniz” diyen Karataş; Türk dilini çok iyi konuşan gençlerin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada hayranlıkla izlendiğini ve gençlerin Türkçe konuşmalarının gelecek için güçlü bir umut olduğunu belirtti.

Türk dili köprüsü ile dostluğun, kardeşliğin daha iyi yayılacağını hatırlatan Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karataş, “Türk diline hizmet etmek isteyen herkesi üniversitemize davet ediyoruz. Dünyanın hangi ülkesinden olursa olsun, üniversitemizde öğrenci olmayı tercih eden yabancı uyruklu gençlere burs ve konaklama konusunda destek veriyoruz” dedi.

Konuk gençlerin isimleri, geldikleri ülkeler ve olimpiyatlarda yarıştıkları kategoriler hakkında yapılan sohbette Tanzanya’dan gelen Johannes Joseph Kihanda “ayyüzlüm” isimli şarkıyı seslendirdi. “Elfida” isimli şarkıyı duygulu şekilde okuyan Bosna-Hersek’li Hasan Grosic’in ardından, Kırgızistan’lı Nurgiza Sadrova’nın “elmaların yongası” türküsünü okuması, ortama renk kattı.

Ziyarette öğrencilere eşlik eden sunucu Ramazan Ümit Şimşek, KASİAD Genel Sekreteri Faruk Özdemir ve Gevher Hatun İÖO öğretmeni Gökhan Topcuoğlu, Türkçe Olimpiyatlarının Karaman’daki etkinlikleri ile ilgili bilgi verdiler.

Kendi ülkelerinden getirdikleri hediyeleri Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Karataş’a veren gençlere, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin hediyeleri de sunuldu.