IAAF ÇOCUK ATLETİZMİ ANTRENÖR EĞİTİM SEMİNERİ DÜZENLENDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜ BESYO) ile Türkiye Atletizm Federasyonu işbirliğiyle ‘IAAF Çocuk Atletizmi Antrenör Eğitim’ semineri düzenlendi. 22-23 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Çocuk Atletizmi seminerine KMÜ BESYO öğrencilerinden oluşan 37 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi.

Seminerin açılış konuşmasını Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı.  Ayaz yaptığı konuşmada, “Proje, gelecek nesillerin daha sağlıklı yetişmesinin yanı sıra Türk sporunun altyapısına yönelik eğitici ve sporcu kazandırması açısından önemli. Ayrıca 196 ülkede uygulanan bu projeye yapılan ilavelerle diğer ülkelerden farklı ancak çok daha anlamlı bir şekilde proje organize ediliyor. Son derece önemli olan bu projeye gerekli olan maddi ve manevi desteğini esirgemeyen herkese Türk sporu adına çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından seminerin ilk gününde, ‘Y Nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş’ dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitmeni Antrenör Bülent Taşdemir, ‘Çocuk Atletizmi Programı ve Okullar, Çocuk Atletizminin Organizasyon Yapısı ve Örnek Uygulama Modeli’ dersi ise Antrenör Melihşah Katman tarafından verildi. Seminerin uygulama bölümünde ise Karaman Piri Reis İlkokulundan gelen 7-12 yaş grubu 80 çocuğa Melihşah Katman, Bülent Taşdemir ve kursiyerler tarafından altı farklı oyun ile eğlenceli atletizm yaptırıldı.

Proje seminerinin ikinci gününde ise ‘Madde Bağımlılığı ve Çocuklar’ dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, ‘Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım’ dersi Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Perican Bayar Koruç, ‘Fair-Play’ dersi de Öğretim Görevlisi ve Televizyon Yorumcusu Haldun Domaç tarafından verildi.

Seminerin sonunda ‘Eskimeyen Değerler’ de unutulmadı. ‘Geçmişine değer vermeyenler geleceklerine yön veremezler’ sloganı doğrultusunda projeye eklenen ‘Eskimeyen Değerler’ kapsamında kursiyerlere Türk atletizminin önemli isimlerinden İsmail Akçay tanıtıldı.

Akçay'a plaket takdiminin ardından 37 kursiyer kendilerine daha önce verilen konular ile ilgili proje sunumlarını koordinatörlükçe görevlendirilen jüri üyelerine anlattıktan sonra IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasını almaya hak kazandılar.