GELECEĞİN BİLİM ADAMLARI KMÜ’DE

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 113                        06.07.2011
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, geleceğin bilim adamlarını konuk ediyor. Karaman Bilim ve Araştırma Merkezi ile işbirliği içerisinde yapılan Yaz Bilim Okulu öğrencileri, Kamil Özdağ Fen Fakültesi’nde gerçekleştirilen “Evimizin Arka Bahçesindeki Bilim” isimli derste, fakültenin laboratuarında Yrd. Doç. Dr. Savaş Sönmezoğlu ile Yrd. Doç. Dr. Özlem Ateş Sönmezoğlu’nun yaptığı deneyler ile bilime farklı açıdan da bakmayı öğrendiler.
Hem eğlenen, hem de evdeki, mutfaktaki malzemeler ile fizik ve biyoloji deneyleri yapmayı öğrenen Yaz Bilim Okulu öğrencileri, çileklerin DNA iplikçiklerini nasıl ortaya çıkarıp inceleyebileceklerini öğrendiler. Boş bir mukavva kutudan kamera yapmayı, renkli köpük çıkarmayı, patateslerden elektrik akımı üretmeyi öğrendiler.
Deneyleri dikkatle izleyen ve fizik kuralları ile biyoloji bilimi hakkında “ne, neden, nasıl yaparız” gibi sürekli soru soran çocuklar, öğretim üyelerinin verdikleri doyurucu cevaplarla yeni bilgiler öğrendiler, hayatımızın içindeki bilimsel konulara meraklarının arttığını ifade ettiler.
Yaz Bilim Okulu programı kapsamında işaret dilini de öğrenen çocuklar, birbirleri ve aileleri ile işaret diliyle konuşmaya başladılar. Ayrıca müzik, ritm ve dans figürleri öğrenen çocuklar, eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşadıklarını belirttiler.
Yaz Bilim Okulu kapsamında çocuklar yemeklerini üniversitenin yemekhanesinde yedikten sonra, her gün jimnastik ve karate figürleri içeren kapeoira sporunun yanısıra, futbol, basketbol, masa tenisi, voleybol gibi spor branşları hakkında teknik bilgiler alarak spor da yapıyorlar.