TARİH ÖĞRENCİLERİ TARİHİN PEŞİNDE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Karamanoğulları Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi (KAMAM) tarafından ‘Tarih Öğrencileri Tarihin Peşinde’ konulu gezi programı düzenlendi.

KMÜ Edebiyat Fakültesinin destekleriyle ilki gerçekleştirilen gezide öğrencilere KAMAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ali Kapar ve Araştırma Görevlisi Kübra Dursun eşlik etti. Araştırma ve inceleme gezisi olarak düzenlenen program kapsamında öğrenciler İstanbul, Çanakkale ve Bursa illerinde tarihi mekânları yerinde görme imkânı elde ettiler.

Öğrenciler gezi kapsamında ilk gün başta Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Cami, Kapalı Çarşı, At Meydanı, Eyüp Sultan Cami olmak üzere tarihi mekânlar hakkında bilgi edindiler. Tekne ile boğaz gezisine katılan öğrencilere tur görevlileri tarafından İstanbul panoraması Marmara Denizi’nden tanıtıldı.

Öğrenciler gezi programının ikinci gününde ise Bursa’ya geçerek tarihi surları ve saat kulesini gezerek güne başladılar. Daha sonra padişah ve şehzade türbeleri ile devam gezi programı Cumalı Kızık Köyü’nde Osmanlı köy hayatının deneyimlenmesiyle devam etti.

Gezi programının üçüncü ve son gününde ise öğrenciler Çanakkale’ye geçerek destanın yazıldığı Gelibolu Yarımadası'nı gezdiler. Üç günlük yoğun programın ardından öğrenciler Karaman’a döndüler.