KIRSALI KOP’LA DÜZ DOKUYORUZ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ile KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen ‘Kırsalı KOP’la Düz Dokuyoruz Projesi’ hayata geçirildi.

KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında uygulamaya konulan ve KMÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Mustafa Konuk’un yürütücülüğünü yaptığı proje ile Karaman’ın Ermenek ilçesinde belirlenmiş olan Gökçekent ve Ardıçkaya köyleri pilot köy olarak seçildi. Belirlenen köylerde 20’şer kursiyerden oluşan iki atölye kurularak burada verilen eğitimlerin ardından üretime aşamasına geçildi.

İşkur Karaman İl Müdürlüğü desteği ile 28 Ekim 2017 tarihinde Kırsal Kalkınma faaliyetleri kapsamında alan araştırması ile başlatılan eğitimlerin ardından, kursiyerlere düz dokuma teknikleri hakkında uygulamalı bilgiler öğretilerek üretimden elde edilen ürünlerin özel sektör üreticilerine pazarlanması sağlandı.

Öğr. Gör. Mustafa Konuk proje hakkında açıklamalarda bulunarak şunları ifade etti: “Yöresel motifler kullanılarak oluşturulan kilim desenleri farklı ebatlarda ve farklı renklerde tasarlandı. Kurulan atölyelerde kursiyerlere; düz dokuma teknikleri, üretim usulü, satış ve pazarlama gibi tüm süreçlerin aşamaları öğretildi. Kursiyerlere ayrıca mevcut dokuma geleneğinin yanı sıra geleneksel kilim dokuma süreci ve dokuma geleneği kültürünün geliştirilmesine yönelik eğitimler verildi. Kullanılan malzemelerin üretiminin kursiyerler tarafından yapıldığı ve üretenin kazandığı bilinçli bir üretim sistemi geliştirildi. Eğitimin sonunda eğitime katılan bütün kursiyerlerimiz Halk Eğitim Merkezinden dokuma sertifikası almaya hak kazandı.”