KMÜ, YENİ AKADEMİK YIL AÇILIŞINI PROF. DR. NACİ BOSTANCI İLE YAPTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), 2018-2019 Akademik Yılı Açılışını, AK Parti Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’nın açılış dersi ile yaptı.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül'ün evsahipliğinde gerçekleşen Akademik Yıl Açılış Törenine Prof. Dr. Mehmet Naci Bostancı’nın yanı sıra il ve üniversite protokolü, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.

KMÜ 15 Temmuz Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşen açılış programına bakan ve milletvekilleri, rektörler ve kamu kurumlarının temsilcileri de tebrik mesajı göndererek başarı temennilerini ilettiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, üniversite tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti.

"Yeni akademik yıla yeni bir heyecan, azim ve umutla başlıyoruz"

Törenin açılış konuşmasını yapan Rektör Akgül; protokol üyeleri, davetliler, üniversite personeli ve öğrencileri selamlayarak "Üniversitemizin 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak 2018-2019 akademik yılına her yıl olduğu gibi yeni bir heyecan, azim ve umutla başlıyoruz." dedi.

Rektör Akgül, konuşmasının devamında temelleri Karaman Meslek Yüksekokulu ile 1987 yılında atılan ve 2007 yılında kuruluşu gerçekleşen Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin bugün 1000 civarında personel ve 17 bine yakın öğrenci sayısına ulaştığını; 9 fakülte, 3 enstitü, 2 yüksekokulu, 5 meslek yüksekokulu, 16 uygulama ve araştırma merkezi ile akademik çalışmalarına devam ettiğini vurguladı.

"Göreve geldiğimiz 2017 yılı ocak ayından itibaren milletimizin bize bir emaneti olan üniversitemizi daha iyi yerlere getirmek ve halkımıza en güzel şekilde hizmet etmek için bir kısım projeleri hayata geçirdik." diyen Rektör Akgül, bu süre zarfında 15 yeni lisans ve 7 yeni önlisans programı ile 24 yeni lisansüstü programa öğrenci kabulü sağlandığını, öğretim üyesi sayısında yüzde 82, toplam öğretim elemanı sayısında da yüzde 21'lik artış gerçekleştiğini, ayrıca iki yeni fakülte, bir yüksekokul ve bir yeni enstitü ile dokuz yeni uygulama ve araştırma merkezi kurulduğunu ifade etti. Yine bu süre zarfında üniversite olarak temel yetkinlik alanlarının belirlendiğini, Kalite Yönetim Sistemi ve Bilgi  Güvenliği Sistemi belgelerinin alındığını, TOKİ işbirliğiyle 315 konutluk bir projeyi hayata geçirdiklerini, kurulan Güneş Enerjisi Sistemi ile üniversitenin yıllık elektrik tüketiminin yarısını karşılayabilecek konuma geldiğini belirtti. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlarla 24 farklı işbirliği protokolü imzalandığını ve üniversite ev sahipliğinde 10 bilimsel toplantı düzenlendiğini dile getirdi.

Rektör Akgül, konuşmasının devamında şunları dile getirdi: "Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz tüm hedeflerimizde mensuplarımızın yüksek enerjisi ve paydaşlarımızın katkılarıyla, ortak akla değer vererek, kimseyi ötekileştirmeden ve hiçbir düşünceyi göz ardı etmeden, liyakati önemseyerek ve işi ehliyle buluşturarak, sağlam temeller üzerine inşa ettiğimiz bir kurum kültürüyle yol almaya gayret gösteriyoruz. Bu bağlamda katkı ve destekleriyle her zaman yanımızda olan, bu kutlu görevde yolumuza ışık tutan, alın teriyle çalışmalarımızı taçlandıran tüm kişi ve kurumlara, özellikle de KMÜ ailesinin değerli mensuplarına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum."

"Üniversiteler toplumla çok boyutlu bir etkileşime girerler"

Üniversitelerin bir ülkenin gençlerini yetiştirdiğine ve insanlık alemine şahsiyetli, ilkeli, özgüvenli, paylaşımcı, yeterlikleri gelişmiş, saygın, yüksek ahlaki değerlere sahip bireyler armağan ettiğine dikkat çeken Rektör Akgül, sözlerine şöyle devam etti: "Bilinmektedir ki üniversiteler yalnızca bilimsel faaliyet yapan ve eğitim-öğretim hizmeti sunan kurumlar değildir. Üniversiteler de diğer kurum ve kuruluşlar gibi toplumla başta ekonomik ve kültürel olmak üzere pek çok alanda çok boyutlu bir etkileşime girerler; ekonomik faaliyetlere etki eder, insan kaynaklarını şekillendirir, kültürel oluşumlara sebebiyet verir ve sosyal değişimlere ön ayak olurlar. Üniversiteler bir ülkenin en büyük üretim ve kültürel dönüşüm aracıdır; zihinleri inşa eder, sayısız bilgiyi sistematize eder, gündelik hayata akıl, inanç ve değer katar."

"Her birinizin milletimize ve insanlık alemine vereceği pekçok şey var"

Konuşmasının devamında öğrencilere seslenen Rektör Akgül, "Sizler üniversite hayatına adım atarak toplumda 'üniversiteli' kimliğini taşımaya namzet olmuş, hal ve hareketleriyle artık daha fazla dikkat çeken, görüş ve düşüncelerine daha fazla değer biçilen bireyler arasında yerinizi almış bulunmaktasınız. Bu yüzden her birinizi öncelikle üniversitemiz ailesinin, sonrasında da yükseköğrenim camiasının birer parçası olduğunuz için tebrik eder, öğrenim hayatınızda üstün başarılar dilerim. Benim sizlere hem Rektörünüz, Hocanız, hem de bir büyüğünüz olarak tavsiyem; kendinizi sürekli geliştirmeye, kişiliğinizi doğru ve sağlam temeller üzerine inşa etmeye, zihninizi ve kalbinizi diri ve uyanık tutmaya, yeniliklere açık olmaya, çevrenize karşı duyarlı olmaya, tek alanda değil birkaç alanda eğitim-öğretim görmeye, en az bir yabancı dil öğrenmeye, her şeyden önemlisi de her daim ülkemize katkı sunmaya, kendinizden ödün vermeden ve inandığınız değerlerden vazgeçmeden kendinizi ifade etmeye çalışmanızdır. Çünkü her birinizin milletimize ve insanlık alemine vereceği özgün pek çok şey olduğuna tüm kalbimle inanıyorum." dedi.

Rektör Akgül sözlerini; "2018-2019 Akademik Yılı Açılış Törenimiz vesilesiyle, gençlerimizi en güzel şekilde yetiştirmek için gece gündüz demeden gayret gösteren tüm akademik ve idari personelimize huzurlarınızda teşekkür ediyor; başta öğrencilerimiz ve mensuplarımız olmak üzere yeni eğitim-öğretim dönemimizin herkes için mutlu, başarılı ve verimli geçmesini temenni ediyorum." diyerek tamamlarken açılış dersini vermek üzere üniversiteye konuk olan AK Parti Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı'ya ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

"Dil bir mucizedir, yazı ise ayrı bir mucize"

Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül'ün açılış konuşmasının ardından AK Parti Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. M. Naci Bostancı kürsüye gelerek ‘Okuryazarlık’ konulu açılış dersini gerçekleştirdi.

Türkçe'nin bayrağının yükseldiği yerde böyle bir konuda konuşmanın anlamlı olduğunu belirterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Bostancı, "Dil bir mucizedir; garip ve tuhaf bir dünyası vardır. Yazı ise ayrı bir mucize. Dünyada şaşılacak çok şey var ama en çok da dil ve yazıya şaşırmak lazım. Dil, insanın ta kendisidir. İnsanlar konuşurken bilirsiniz onların bir dili var ve ancak kendilerine aittir." dedi.

Dili kullanmakta hünerli olan yazar ve şairlerin; insanların duyup da anlatamadıklarını ifade etmeye aracı kişiler olduklarını belirten Prof. Dr. Bostancı, hayatta kimin kime neyi, hangi hakikati fısıldayacağını bilemediğimiz için çokça okumamız gerektiğinin altını çizdi.

"Okuryazarlık, insanlığın toplam hikayesiyle ilgili bize bir fikir verir; dünyanın gerçekliğine ilişkin bizi derinlik, bilgelik ve sadeliğe götürür. " diyen Prof. Dr. Bostancı, sözlerine şöyle devam etti: "Okuryazarlık aslında bize dünyanın sandığımız gibi olmadığını, sorularla dolu olduğunu ve aydınlatması gereken birçok şey olduğunu gösterir. Okuryazarlık, hayata ilişkin başka insanların hikayesi ile kendimizi yoklama imkanı verir. Okuryazarlık marifetiyle aslında dünyayı anlamaya çalışırken kendimizi ve insanı anlamaya çalışırız. "

Okuryazarlığın çoğalması ile farklı bir insan tipinin ortaya çıktığını ve içe okuma sürecinin başladığını dile getiren Prof. Dr. Bostancı, okuryazarlıkla beraber sözlü kültürün yerini yazılı kültürün aldığını, ancak günümüzde yaşanan görsel çağla birlikte okuryazarlığın da yavaş yavaş gerileyerek yerini seyirlik kültüre bıraktığını söyledi.

Prof. Dr. Bostancı, son olarak "İyi kitaplar; okudukça bitiyor diye üzüleceğimiz, okumazsak eksik kalacağımızı bildiğimiz, yeni kitaplara yol açan kitaplardır." diyerek gençlere çok kitap okumalarını ve kitaplar üzerinden talebeliğe devam etmelerini tavsiye etti.

Prof. Dr. M. Naci Bostancı'ya Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül tarafından plaket takdim edilmesinin ardından açılış töreni, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.