REKTÖR AKGÜL’ÜN 10 KASIM MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80'inci yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete irtihalinin 80'inci yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Tarih boyunca pekçok devlet kuran ve güçlü toplumsal yapısıyla her türlü olumsuz koşulun üstesinden gelmeyi başaran aziz milletimiz, 1. Dünya Savaşının ardından işgal altındaki yurdunu savunurken bir yandan da yeni bir devletin temelini atmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi milletine güvenen, zorluklar karşısında yılmadan var olma mücadelesi veren kahraman vatan evlatlarının olağanüstü çabalarıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuş ve milletimiz, omuz omuza vererek sonuna kadar desteklediği önderlerinin şahsında tarihî bir zafer daha kazanmıştır.    

Kuşkusuz kahraman olmak, ferdî değil millî davalarla mümkündür. Bu bakımdan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için birlikte mücadele verdiği devletimizin kurucu kadrosu, bizlere ölümsüz bir eser bırakarak tarihimizde mümtaz bir yer edinmişlerdir. Onların hatıralarına sahip çıkmak; millî mücadele ruhunu diri tutarak devletinin ve milletinin bekası söz konusu olduğunda tüm imkanlarıyla varını yoğunu ortaya koymak demektir.

Güçlü Türkiye için milletçe el ele vererek ecdadımızın bize bir emaneti olan yurdumuzu ve bağımsızlığımızı sonuna kadar koruyup milletler camiasında bize yakışan yeri yakın bir zamanda elde edeceğimize inanıyorum.

Bu düşüncelerle, vefatının 80'inci yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve milletimizin bugünlere ulaşmasında büyük katkısı olan tüm kahraman vatan evlatlarımızı rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum."