KMÜ’DE FİNANS MATEMATİĞİ VE BLACK-SCHOLES KONUŞULDU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kamil Özdağ Fen Fakültesi ile Matematikçiler Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Finans Matematiği ve Nobel Ödüllü Black-Scholes Denkleminin Nümerik Çözümü’ konulu konferans düzenlendi. Düzce Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Fuat Usta’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa üniversitenin akademik personeli ile öğrenciler katıldı.

Dr. Öğr. Üyesi Fuat Usta, Finans Matematiği ile ilgili sunumunda finans matematiğinin ilgili olduğu alanlardan bahsederek matematikçilerin finans alanında yapması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Finans matematiğinin uygulama alanlarında modelleme yapmak amacıyla kullanıldığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Usta, “Modelleme uygulamasının yapılamadığı zamanlarda numerik denklemler uygulanmaktadır.  Finans, matematiğin en önemli enstrümanlarından birisidir. Finans çalışan insanların matematik bilgileri biraz sınırlı olabiliyor. Bu durum yalnızca ülkemizde değil dünyada da aynı şekilde.” dedi.

‘Black-Scholes’ kısmi türevli denklem ile ilgili de bilgiler paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Usta, “Opsiyon hesaplamalarında daha önce matematikçiler ve finans çalışanları için kullanılan bir yöntem bulunmuyordu. Bu denklemle birlikte opsiyon hesaplamaları daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu açıdan bakıldığında bahsi geçen denklem tüm dünya için önemli bir denklem olarak dikkat çekiyor.” şeklinde konuştu.

Finans Matematiği ve Black-Scholes denklemleri ile ilgili örnekler paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Usta konuşmasının son bölümünde öğrencilere tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi: “Finans matematiğinin istahdam ve ilgi alanları yaşanan gelişmeler üzerine artmaya başladı. Matematiksel bilginiz anlatılan konular için yeterli seviyede. İlginize göre bu alanlarda kendinizi geliştirmeniz mümkün. Sizler matematik bilginizle bu alanda iyi işler yapabilir ve kendinize fırsat bulabilirsiniz. Sadece bununla ilgili araştırma yapmanız ve çalışmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra bu alanla ilgili finans mühendisliği alanında yüksek lisans da yapabilirsiniz.”

Konferans, plaket takdiminin ardından sona erdi.