ELMA ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYIMLANDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) tarafından düzenlenen ve Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının desteklediği ülkemizin en kapsamlı Elma Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşıldı.

Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Milletvekilleri Dr. Recep Şeker ve Selman Oğuzhan Eser, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül başta olmak üzere Türkiye’nin en büyük elma yetiştiricisi konumundaki Amasya, Isparta, Karaman ve Niğde’den bilim insanları, elma üreticileri ve öğrencilerin katıldığı Türkiye’nin en kapsamlı Elma Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi yayımlandı.

‘Elma Yetiştirme Teknikleri’, ‘Elma İç Kurdu’, ‘Pazarlama ve Örgütlenme Sorunları’ hakkında yapılan sunumların ardından gruplar halinde bir araya gelen üretici, akademisyen, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile sektör temsilcileri elmanın üretimden son tüketiciye ulaştırılıncaya kadar geçen süreçte yaşanan sorunları masaya yatırdı.

Sonuç Bildirgesinde; girdi maliyetleri, hibe destekleri, kalifiye işçi, bilinçsiz gübre ve bitki besleme ürünlerinin kullanımı, entegre ve biyolojik mücadele teknikleri, sertifikalı fidan desteği, arıcılık, iyi tarım uygulamaları, organik tarım, meyve sineği, iklim değişiklikleri ve soğuk hava zararları, su kaynakları ve fıskiyeli sulama sistemi, tarla yollarının bakımı, modern depolar, soğuk zincir, pazarlık gücü ve hedef pazarların tespiti, elma kampanyaları, tanıtım ve markalaşma, lansman çalışmaları, katma değeri yüksek ürünler, perakende merkezleri, Ar-Ge çalışmaları, tarımsal danışmanlık, sigorta mevzuatı, Elma Üreticileri Birliğinin etkinliği, üreticilere yönelik eğitim ve uygulama faaliyetleri gibi konular başta olmak üzere toplam 37 maddelik bir bildiri yayımlandı. Ardından Karaman'da faaliyet gösteren soğuk hava depolarına teknik gezi düzenlendi.

Karaman Elma Çalıştayı Sonuç Bildirgesi için tıklayınız.