KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL’ÜN DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1970'li yıllarda Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanmaya başlanan 21 Mart, son birkaç yüzyılda hızlı bir tahribata maruz kalan ormanlarımızla ilgili farkındalık oluşturmak ve etkin tedbirler geliştirmek adına önemli bir gündür.

Milyonlarca bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan, havayı ve suyu temizleyen, toprağı zenginleştirip koruyan, kısaca ekosistemi ayakta tutan ormanlarımız doğada bereketin ve canlılığın en büyük kaynağıdır. O yüzden ormanı korumak demek yaşamı korumak demektir.

Yüzyıllardır ağacın ve ormanın önemini bilen ve bunu çeşitli şekillerde dile getiren insanoğlu, maalesef son asırlarda yeşilin yerine daha koyu tonlara meylederek dünyamızın hızla kirlenmesine ve doğanın tahrip edilmesine ön ayak olmuştur.  Bu üzücü durum karşısında gerek yerel, ulusal ve uluslararası kuruluşlar nezdinde gerekse sivil oluşumlar vasıtasıyla pekçok önemli çalışma gerçekleştirilse de maalesef bunlar tahribatın vehameti karşısında yetersiz kalmaktadır.

Temennimiz odur ki, uzayda yaşam arayan ve bilimle teknikte sınırları zorlayan insanoğlu, yer yüzündeki hayata daha çok sahip çıkarak dünyayı oksijenin ve canlı yaşamın bol olduğu, yeşilin huzur bulduğu yaşanılası bir gezegen haline getirir.

21 Mart vesilesiyle, yaşadığı evrene saygılı, doğa konusunda duyarlı, çevreyi koruyan ve yeşile gönülden destek olan herkesin Dünya Ormancılık Gününü kutluyor; dünyamız adına daha ferah, daha aydınlık günler diliyorum.”