Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Karaman’daki Sanayici Ve İşadamlarımızla Tanışma Yemeğinde Buluştu

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 28           29.04.2009

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri GÖKMEN, konuşmasında özetle şunları ifade etti:” Üniversitelerin bilimsel araştırmalar yapmak ve toplumun eğitim seviyesini yükseltmek gibi temel sorumluluklarının yanında; bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunmak gibi çok önemli görevleri de bulunmaktadır. Üniversiteler bu görevlerini ancak, üniversite-şehir bütünleşmesini sağlayarak yapabilirler. Üniversite kurmak kolay, üniversite olmak ise zordur. Üniversitenin kurulmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdi biz çok daha zor bir görevi, “üniversite olmayı” başarma görevini üstlenmiş bulunuyoruz. KMÜ mensupları olarak bizler, sanayici ve işadamları olarak sizler, Valilik, belediye, Kamu Kuruluşları, STK, halkımız, basın; kısaca Karaman ve memleket sevdalısı hemşehrilerimizle birlikte bu zor, ama onurlu görevi başarıyla yerine getireceğimize ve KMÜ’ni önümüzdeki 10 yıl içerisindeki Türkiye’deki üniversiteler arasında farklı, aranan ve tercih edilen bir üniversite yapacağımıza inanıyorum.

Tarım ve sanayi şehri olan Karaman; köklü tarihi, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri ve turistik değerleriyle aynı zamanda Türkiye’nin en önemli tarih, kültür ve turizm merkezlerinden biridir. İlimiz, sahip olduğu zenginlikleriyle önümüzdeki yıllarda önemli atılımlar yapabilecek güce sahiptir. Burada önemli olan, bu gücün farkında olmak, doğru projeler üretmek ve yardımlaşmaktır.
Bütün ülkelerde ve şehirlerde gelişmenin lokomotifi, üniversitelerdir. Bu nedenle Karaman’da üniversite ne kadar hızlı gelişirse, şehrimizin tüm alanlarda kalkınması da o ölçüde hızlı olacaktır. Hızla değişen dünyada değişime ayak uydurmak, kendimizi sürekli yenilemek zorundayız. Yenilemezsek yenilir ve başarısız oluruz. Yenilik oluşturamaz ve fark yaratamazsak, sıradanlaşırız. Tek seçeneğimiz, yol almaktır; hem de arkamıza değil, geleceğe bakıp değer yaratarak yol almaktır.
Hiç kimse tek başına başaramaz. Değişimi ve gelişimi, takımlar başarır, kalabalıklar değil… Başarmak istiyorsak, birlikte hareket etmek ve güçlerimizi birleştirmek, takım olmak zorundayız. Sizler, bizim ihtiyacımız olan bir görüşe veya imkanlara sahip olabileceğiniz gibi, biz de sizin işinize yarayacak bilgilere veya fikirlere sahip olabiliriz. Hepimiz, başkalarınca kazılmış kuyulardan su içtiğimize göre, fertler olarak da, kurumlar olarak da birbirimize her zaman muhtacız.
Karaman’ı değişik alanlarda ileriye doğru taşırken, hepimizin katkısı olsun; zirveye hep birlikte çıkalım; başarmanın onurunu, gururunu ve hazzını hep birlikte yaşayalım istiyoruz. Böyle olursa başarı daha anlamlı ve kalıcı olur. Zirveye tek başımıza çıkarsak, aşağıdakiler küçük görünür. Unutmayalım ki, aşağıdakiler de yukarıdakileri küçük görürler.
Karaman’ı önemli tarım, sanayi, turizm, ilim ve kültür merkezlerinden biri yapmak; KMÜ’ni farklı, aranan ve saygın bir üniversite haline getirmek, kısaca Karaman’ın geleceğini inşa etmek, bizlerin elindedir”.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri GÖKMEN, yaptığı konuşmadan sonra, yemekte toplantıya katılan işadamlarıyla tek tek ilgilendi. Sıcak bir tanışma ve kaynaşma ortamı yaşayan katılımcılar, bu tip organizasyonların daha sık yapılması gerektiğini ifade ettiler.