KMÜ, AMATÖR SPOR HAFTASI ETKİNLİKLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Amatör Spor Haftası kapsamında panel ve ödül töreni düzenlendi.  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile KMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu tarafından düzenlenen etkinliğe Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Milletvekili Av. Selman Oğuzhan Eser, KMÜ Rektörü Prof Dr. Mehmet Akgül’ün yanı sıra üniversite personeli, davetliler ve çok sayıda sporcu katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğin ilk bölümünde ‘amatör ruh’ konulu panel düzenlendi. Panelin açılış konuşmasını yapan KMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Recep Soslu, Amatör Spor Haftasını kutlayarak bu haftanın anlam ve önemi ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek ise bir selamlama konuşması yaparak ‘Amatör Spor Haftası’ etkinliklerinin hayırlı olmasını diledi.

Türkiye Judo Federasyon Başkanı Sezer Huysuz da spora amatör bir ruhla başladığını ve sporu tanıdıkça profesyonelleştiğini belirterek, “Amatör spor ruhunu her zaman teşvik edelim ve hiçbir zaman unutmayalım. Amatör ruhla başlayan ve ülkemizi temsil etmeye kadar uzanan bu süreçte gençlerimize çok iş düşüyor; bu yolda emek veren tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.” dedi.

Karaman Amatör Spor Federasyonu Başkanı Yaşar Çalışkan ise özellikle okul sporlarından itibaren amatör ruhun çocuklara aşılanması gerektiğini vurgulayarak, “Amatör ruhun okullara taşınması ile birlikte daha fazla milli sporcu yetiştirebiliriz. Aynı zamanda bu ruhu bütün sporcularımıza kazandırarak onların iyi birer vatandaş olmalarını sağlamak için çabalamalıyız.” şeklinde konuştu.

KMÜ BESYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Tekin, olimpizmin tarihsel gelişimi hakkında bilgiler paylaşarak şunları söyledi: “Olimpizm Antik Yunan döneminde başlamıştır. Amatör ruhun ilk olarak görülmeye başlandığı olimpiyatlarla birlikte günümüze kadar süregelmiştir. Din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın amatör spor yapmayı hedefleyen olimpizmin idealleri arasında eğitim, uluslararası anlayış, fırsat eşitliği, adil ve eşit rekabet, kültürel ifade, sporun özgürlüğü ve mükemmellik yer alır. Hızla gelişen ve değişen dünyada amatör ruh giderek kaybolmakta. Bu ruhu canlı tutacak olan sizlersiniz.”

KMÜ BESYO Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Aydın ise sporda fırsat eşitliği hakkında açıklamalarda bulunarak, “Spor, toplumun refah düzeyini yükseltmek için önemli bir olgudur. Aynı zamanda toplumun tüm katmanlarına fırsat eşitliği sunabilmektedir. Fakat toplumumuzda spor alanında fırsat eşitliğine yeterince yer verilmemektedir. Bunun yanı sıra dezavantajlı gruplarda da fırsat eşitliği konusunda olumsuzluklar yaşanmaktadır. Koşullar sağlandığında gerek kadın sporcular gerekse dezavantajlı gruplardaki sporcularda başarıya ulaşabilmektedirler.” şeklinde konuştu.

KMÜ BESYO Dr. Öğr. Üyesi Kazım Nas da amatör ruhla profesyonel bir sporcu nasıl olunabileceği hakkında tecrübelerini paylaşarak şunları söyledi: “Amatör ruh sevdiğiniz işi yaparak geliştirilebilir. Sporu amatör ruhla yapan sporcular daha başarılı sonuçlar elde edebilmekteler.  Spor, maddi kazancı bir kenara bırakarak sevildiği için yapılırsa zamanla maddi kazanç getirmektedir. Amatör ruhlu olmak; hevesli olmak, denemeye açık olmak, basit olanı yapmak ve çalışmanın yalnızca para kazancı olmadığını bilmektir.”

Panelde son olarak KMÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri Cahide Eke ve Hilal Şimşek söz aldı. Milli Sporcu Cahide Eke spora tesadüfen başladığını fakat çalışarak bu seviyeye geldiğini belirterek hedefinin olimpiyatlarda ülkemizi temsil edip altın madalya kazanmak olduğunu söyledi. Milli Sporcu Hilal Şimşek ise 17 yaşında spora başladığını belirterek bu süreçte elde etmiş olduğu başarılardan söz etti.

Katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından kendi branşlarında başarı elde eden sporculara ödülleri takdim edildi.

Panelin ardından Karaman Valisi Fahri Meral, Karaman Milletvekili Av. Selman Oğuzhan Eser, Türkiye Judo Federasyon Başkanı Sezer Huysuz, Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek, Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fevzi Kılıçel’den oluşan heyet, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül’ü makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti.