REKTÖR AKGÜL’DEN DÜNYA GIDA GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Günümüzde hızla artan nüfus, açlık, değişen iklim koşulları ve gıda tüketimindeki savurganlıklar nedeniyle gıdaya olan bağımlılık her geçen gün daha fazla artmaktadır. Uygun koşullarda ve yeterli miktarda gıdaya ulaşmak dünya üzerinde yaşayan tüm insanların temel hakkı olmasına karşın yaşanan olumsuzluklar bu durumu tersine çevirmekte, dünya üzerinde halen milyonlarca insan açlıkla mücadele etmek zorunda bırakılmaktadır.

Milyonlarca insanın yaşam koşulları bakımından en temel ihtiyacı olan gıdaya ulaşamadığı dünyamızda diğer tarafta ise yine milyonlarca ton gıda israf edilmekte ve bilinçsiz bir şekilde tüketilmektedir. Üretilen gıdanın en adaletli şekilde dağıtılması ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, israfın önüne geçilmesi ve gıdanın ihtiyaç fazlası olarak bilinçsizce harcanmasının engellenmesi adına bütün devletlere ve tüm insanlığa büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Bu vicdan ve sorumluluk bilinci ile her yıl 'Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün kuruluş günü olan 16 Ekim’de kutlanan ‘Dünya Gıda Günü’nün faydalı bir farkındalık yaratmasını ve dünya üzerindeki açlığın ve israfın son bulmasını diliyor; bu anlamlı günün gıda alanında yaşanan insani sorunlara kalıcı çözümler getirmesini temenni ediyorum.”