REKTÖR AKGÜL’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Emperyalist güçlerin uzun yıllar devam eden askeri, ekonomik ve siyasi saldırıları ile mücadele eden Osmanlı Devleti’nin yıkılış sürecinin ardından adeta küllerinden doğan aziz milletimiz yeni bir Türk Devletinin kuruluşuna şahit olmuş ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizi ilan etmiştir.

Asırlar boyunca hürriyetinden ve onurundan yana hiçbir taviz vermeyen milletimiz, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte tüm dünyaya bağımsızlığını bir kez daha haykırarak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ile yeniden şahlanışını, yeni dünya düzeni içerisinde yeniden varoluşunu ilan etmiştir.

Cumhuriyetin ilan edilişi ile birlikte yeniden can bulan milli ruhun ebediyete kadar yaşayacağına, inanç ve kararlılıkla sağlam temeller üzerine kurulan devletimizin yine sağlam adımlarla varlığını sürdüreceğine inancımız tamdır.

Bu düşüncelerle, şahsım ve üniversitem adına Cumhuriyetimizin 96’ncı yılını kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere aziz vatanımızın müdafaası için canını hiçe sayan tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnetle yad ediyorum.”