REKTÖR AKGÜL, GELECEĞİN MESLEKLERİ TEMALI KONGREYE KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında (YÖK) düzenlenen ‘Geleceğin Meslekleri, Mesleklerin Geleceği’ temalı kongreye katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın konuşmacı olarak yer aldığı kongreye Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, MÜSÎAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, YÖK Üyeleri, Üniversite Rektörleri, ilgili akademisyenler, iş dünyası ve meslek temsilcileri katıldı.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, mesleklerin geleceğinin ve nitelikli insan kaynağının eğitim ile yenilikçi alanlarda istihdamın teşvikinin ülkemiz 11'inci Kalkınma Planı'nda da önemsendiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “Kalkınma Planı kapsamında milli teknoloji hamlemiz için ihtiyaç duyulan işgücü profilinin belirlenmesi ve bu ihtiyaca dönük ortaöğretim ve yükseköğretim programlarında güncelleme yapılması eylem planları arasında yer almıştır. Aynı zamanda teorinin yanında pratik bilgi ve tecrübelerin artırılması için de staj programlarıyla iş dünyasının eğitime entegre edilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. Stratejik hedeflerimiz doğrultusunda yükseköğretim programlarında hiç vakit kaybetmeden güncelleme çalışmalarına başlayan YÖK’e ve yeni bölümleri hızlı şekilde akademik programlarına dâhil eden üniversitelerimize teşekkür ediyorum.”

Kongre, açılış oturumunun ardından Mühendislik ve Fen, Sağlık ve Sosyal Bilimler alanlarında düzenlenen çalıştaylar ile gün boyu devam etti.

Çalıştay raporlarının başkanlığına sunulması ve önerilerin görüşülmesinin ardından kongre sona erdi.