KMÜ, BİR İLKE DAHA İMZA ATACAK

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörlüğü tarafından Erasmus+ Yetişkin Eğitimi alanında hazırlanan ‘Inovation Through ICT in Care Homes’ isimli proje, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe desteği almaya layık görüldü.

Karaman’da faaliyet gösteren huzurevlerinde pilot uygulaması yapılacak olan ve yaşlı bakım hizmetlerinin geliştirilmesini amaçlayan proje ile, ilgili kurumların çalışanlarının hizmet standardının yükseltilmesi ve yaşlı bakımının daha üst seviyeye taşınması hedefleniyor.

Proje, yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın yararına sunulacak

Proje kapsamında geliştirilecek olan yazılım sayesinde huzurevlerinde konaklayan yaşlı bireylerin tüm bilgileri ve gereksinimleri takip edilerek onlara daha iyi hizmet sunabilmek adına kayıt altında tutulacak. Yazılım uygulaması daha sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına politika tavsiyesi olarak sunulacak ve tüm Türkiye'de ve ortak ülkelerde bu yazılımın kullanılması sağlanacak.

Avrupa Birliği Projeleri kapsamında hayata geçecek olan bu proje ile gerek KMÜ gerekse Türkiye, Avrupa’da ve dünyada önemli bir boşluğu doldurmuş olacak.  

Rektör Akgül’den Avrupa Birliği Projelerine tam destek

Özellikle toplumsal açıdan önem arz eden projelerle yakından ilgilenen KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, bu yıl KMÜ bünyesinde hazırlanan yedi farklı Avrupa Birliği Projesine bizzat destek vererek rehberlik ediyor. Şimdiye kadar KMÜ bünyesinde hazırlanan projelerden ikisi kabul görürken ikisi ise kabul edilmesine rağmen bütçe kısıtlılığı nedeniyle hibe desteği alamadı. Halen değerlendirme aşamasında olan üç projenin ise olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Rektör Akgül, “Üniversiteler bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal sorumlulukları kapsamında da olanaklarını halkın ihtiyaçlarına yönelik alanlara açmalıdır. Bu bağlamda üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Bahar’ın yoğun gayretleriyle hazırlanan projenin yaşlı bakımındaki hizmet standardını yükselteceğine inanıyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.