KMÜ'DE ‘BANA HAYATI ÖĞRETİR MİSİN' SÖYLEŞİSİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Engelsiz Üniversite Öğrenci Topluluğu tarafından  ‘Bana Hayatı Öğretir misin?’ konulu söyleşi düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Topluluk Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Şengün’ün selamlama konuşmasıyla devam etti.

"Engelli olmasaydım hayat beni farklı noktalara sürükleyebilirdi"

Açılış konuşmasının ardından yüzde 98 engeli olmasına rağmen 15 yılda 17 kitap yazan Erdal Yalçın’ın hayatı ile ilgili video gösterimi yapıldı. Daha sonra Yazar Erdal Yalçın öğrencilerle bir araya gelerek şunları söyledi: “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Engelsiz Üniversite Öğrenci Topluluğu beni buraya davet ettiğinde çok mutlu oldum. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yazmak, hayalim olarak benim hep içimde vardı. İyi ki engelliyim eğer engelli olmasaydım hayat beni farklı noktalara sürükleyebilirdi. Fakat ben engelimi bahane etmeyerek aksine bu durumu lehime çevirerek yazar oldum. Her insan bir engelli adayıdır. Siz de benim gibi olabilirsiniz fakat hiçbir zaman ah vah demeyin ve kendinizle barışık olun. Hepinizi çok seviyorum.” dedi.

Programda Yazar Erdal Yalçın’ın annesi ve babası da söz alarak, “Erdal’ın durumuna ilk zamanlarda çok üzüldük fakat o bizi her zaman teselli etti. Onun mücadeleci karakteri bize de güç verdi ve onunla birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğimize daha çok inandık.” dediler.

Programın son bölümünde ise Edebiyat Fakültesinde eğitimini sürdüren görme engelli öğrenci Ahmet Çaputçu söz alarak, "Hayatım boyunca okuma evrelerinde sıkıntılar yaşadım. Biz engelli değil, engelleniyoruz. İnsanların bizi anlayarak bizim hayatımızı kolaylaştırmalarını bekliyoruz.’’ dedi.

Program, plaket takdimleri ile sona erdi.