YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER ‘EBRU’ İLE TANIŞTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler ebru sanatı ile tanıştılar.

Üniversite bünyesinde 2017 yılı temmuz ayında açılan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (KARDİL) Türkçe öğreniminin yanı sıra Türk kültür ve sanatına ilişkin faaliyetlere katılan yabancı uyruklu öğrenciler, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında da yoğun bir dönem geçiriyor.

Eğitim amacıyla Karaman’a gelen öğrenciler KMÜ’de yalnızca eğitim görmekle yetinmiyor aynı zamanda Karaman’ın ve ülkemizin sosyal, kültürel ve tarihi yönlerini de öğreniyor ve milletimize özgü sanat dallarını icra etme fırsatı buluyorlar.

Yabancı uyruklu öğrenciler son olarak KMÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulundaki el sanatları atölyelerinde ebru sanatını öğrenerek edindikleri bilgilerle kendi ebru desenlerini oluşturdular. Öğr. Gör. Mustafa Konuk’un anlatımıyla ebru sanatı hakkında bilgilenen yabancı uyruklu öğrenciler etkinlik sonunda keyifle yaptıkları desenlerini sergilediler.

Yabancı uyruklu öğrenciler, Türkiye’de bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade ederek Türk dili ve kültürünü öğrendikleri için mutlu olduklarını belirttiler ve KMÜ’de kendilerine sunulan imkânlar için tüm KMÜ ailesine teşekkür ettiler.