KMÜ’DE HADİS KARŞITLIĞININ ARKA PLANI TARTIŞILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Karaman İl Müftülüğü, Karaman İlim Yayma Cemiyeti ve KMÜ İlim Yayma Cemiyeti Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Hadis Karşıtlığının Arka Planı ve Kur’an Sünnet Bütünlüğünün Önemi’ adlı konferans düzenlendi.

“Hadis karşıtlığının arka planında şüphecilik, inkârcılık, eleştirelcilik var”

Konferansa konuşmacı olarak katılan İstanbul Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay, Peygamber Efendimizin sözlerine karşı gelmenin eskiden beri var olduğunu ancak son yıllarda bu durumun daha sık dile getirilmeye başlandığını söyledi. Hadis karşıtlığındaki yaklaşımlar ve bu yaklaşımların sosyal medya üzerinden aktarımı hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Kutlay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sünnet-i Seniyye bize Peygamber Efendimizin emanetidir. Bizlere Veda Hutbesinde söylediği 'Size iki şey bıraktım; bunlara sımsıkı sarılırsanız asla delalete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve sünnetim.' sözü bunun kanıtıdır. Allah Resulü’nün sözlerini inkâr etmekle ilgili bugün yaşadığımız problem imansızlık temellidir. O yüzden insanlara niçin yaşadığını, niçin iman ettiğini öğretmeliyiz. Hadis karşıtlığının arka planında İslam karşıtlığı, şüphecilik, akılcılık, inkârcılık ve eleştirelcilik var. Kimsenin kodlarınızla oynamasına izin vermeyin. Biz ehli sünnet olmakla iftihar ediyoruz. Aldatan kendini aldatır.”

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan ikinci oturumda ise Doç. Dr. Kutlay, Kur’an ve sünnet bütünlüğü, İslam dünyasında tefsirin yeri, hadislerin yazımı, sünnetin hayatımız için önemi gibi konu başlıklarında bilgilendirmelerde bulundu.

“Kuran'ı sünnetten koparmak cinayettir”

Doç. Dr. Kutlay, Kur’an ve sünnet bütünlüğünü batıl mezheplerin bile birlikte işlediğini vurgulayarak şunları söyledi: “Hiçbir akım Kur’an ve sünneti ayırmamıştır. Kur’an’ı sünnetten koparmak cinayettir. Biz Kur’an ve sünnet birlikteliğine inanıyoruz. Peygamber Efendimiz bize Kur’an’ı sevdirendir. Peygamberimiz canlı bir Kur’an’dır. Kur’an’ı sünnetten ayrı düşünemeyiz. Peygamber Efendimizin hadislerini ve yaptıklarını göz önünde bulundurmadan Kur’an’ı anlayamayız. Kur’an’ı anlamak için sünnete, sünneti anlamak için Kur’an’a ihtiyacımız var."

Konferans, soruların yanıtlanması ve plaket takdiminin ile sona erdi.