AİLENİN GÜNCEL SORUNLARI KONUŞULDU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kadın ve Aile Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ‘Türkiye’de Ailenin Güncel Sorunları’ konulu konferans düzenlendi. KMÜ Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün yanı sıra üniversitenin akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Prof. Dr. Mustafa Aydın, aile kavramının çok kapsamlı bir kavram olduğunu belirterek, “Aile, insanlığın başlangıcından bu yana var olan önemli bir kurumdur. Aileyi yalnızca insanların neslini sürdürmeye yarayan bir kurum olarak tanımlamak yanlış olur. Aile, toplumsal düzeni kurgulayan bir yapı olmakla birlikte dostluk, arkadaşlık gibi kavramların da temelini oluşturur.” dedi.

“Aile, toplumumun temelidir”

Geçmişten bu yana bütün ütopyaların aile kavramının karşısında olduğunu ve aile kurumunu ortadan kaldıracak yeni fikirler ürettiğini savunan Prof. Dr. Aydın konuşmasını şöyle sürdürdü: “Din ve aile sosyal kontrol ve denetleme kurumlarıdır. Toplumun varlığını sürdürebilmesi için bu iki kurum çok önemlidir. Toplum denetlenmediğinde kaos ortamı oluşur. Aile toplumun temelidir. Bu ifade bizimle birlikte birçok ülkenin de anayasasında yer alır. Anayasada böyle yazılmasına rağmen aile kurumu ciddi sıkıntılar yaşıyor. Gençlerimizde evlenmeye karşı bir isteksizlik mevcut. Aynı zamanda bireyler medyada aileyi hedef alan içeriklerden etkilenmekte ve bu durumdan tedirgin olmaktalar. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek, toplum olarak doğru bilinçlenmek ve toplumumuzun temelini oluşturan aile kurumunu canlı tutmak bizlerin ve siz gençlerin elinde.”

Konferans, plaket takdiminin ardından sona erdi.