Rektörümüz Prof. Dr. Sabri GÖKMEN’in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı

 Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 31            18.05.2009

Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, Türk Milletinin kendi kararlarını kendilerinin vereceği tam bağımsız bir devlet için yola çıkışlarının 90. yıldönümünün haklı gururunu yaşamaktayız. Türk Milletinin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıyan 19 Mayıs 1919, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı tarihtir. Bu nedenle Atatürk bu özel günü Türk gençliğine armağan etmiştir.

Cumhuriyetimizin emanetçileri, güçlü ve modern bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olan gençlerimizdir. Onların yüzlerindeki ışıkta, gözlerindeki pırıltıda her geçen gün daha da güçlenen Türkiye’mizin aydınlık geleceğini görüyor, gençlerimize güveniyorum. Türk gençliğine olan inancını dile getiren Büyük Önder Atatürk'ün bu güvenini en üst seviyede tutmak, milletimize ve vatanımıza yararlı olma bilincini vermek, üniversitemizin önemli görevleri arasındadır.

Bu bağlamda, Türk Ulusu'nun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor; 19 Mayıs coşkusunun, gururunun hiç eksilmemesi ve nice 19 Mayıslara taşınması dileklerimle Atatürk'ü, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyorum.