REKTÖR AKGÜL’DEN KARAMAN'IN İL OLUŞU KUTLAMA MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Karaman'ın il oluşunun 31’inci yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Köklü bir tarihî geçmişe sahip olan ve Türk dilinin başkenti olarak bilinen Karamanımızın il oluşunun 31’inci yılını gururla kutluyoruz. 21 Haziran 1989 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 3578 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti'nin 70'inci ili olan Karaman, geçmişinden aldığı tarihî ve kültürel miras ile günümüze dek ülkemizin gelişimi ve kalkınmasında her daim üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiş, özünde taşıdığı değerlerle Anadolu’nun güzide şehirleri arasında yerini almıştır.

Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan konumu ile önemli bir köprü görevi gören Karaman, medeniyetimizde iz bırakan şahsiyetleriyle de nadide şehirlerimizdendir. Karaman denince akla ilk gelen Yunus Emre, Mevlana, Piri Reis, Karamanoğlu Mehmet Bey, Kazım Karabekir, Mustafa Kemal Atatürk gibi milletimizin yetiştirdiği bilimde, edebiyatta, tasavvufta, askerlikte ve devlet yönetiminde öncü isimler, şehrimizin simgeleri arasında yer alarak Karaman ile özdeşleşmiştir.

Karaman’ın önemli mekânları ve kurumları, medeniyetimize yön veren bu tarihî şahsiyetlerin isimlerini alırken üniversitemiz de Karamanoğlu Mehmet Bey’in adını alarak özellikle Türk dili ile ilgili önemli bir sorumluluğu sahiplenmiştir. Üniversitemiz bu bilinçle şehrimizin özünde barındırdığı potansiyelleri daha da geliştirmek, ülkemize ve milletimize akademik anlamda katkı sunmak için her türlü gayreti göstermektedir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak bilimsel altyapımız ve akademik birikimimizin yanı sıra Karaman’ın tarihî ve kültürel değerleri ile yetiştirdiğimiz gençlerimizi ülkemizin hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz.

Şahsım ve KMÜ ailesi adına, Karaman’ın il oluşuna vesile olan tüm devlet büyüklerimize ve emeği geçenlere şükranlarımı sunarken Karaman’ın il oluşunun 31'inci yıldönümünü kutluyor; şehrimize gönül veren ve hizmet eden herkese saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”