'TÜRK BASININDA 15 TEMMUZ'

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Edebiyat Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu tarafından 'Türk Basınında 15 Temmuz' konulu konferans düzenlendi.

Programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından '15 Temmuz' konulu belgesel gösterimi yapıldı. Belgesel gösterimi sonrasında KMÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alaattin Uca konferansını vermek üzere sahneye geldi.

Doç. Dr. Alaattin Uca darbeler tarihi hakkında bilgi verdikten sonra 15 Temmuz 2016 ve 16 Temmuz 2016 tarihlerindeki gazetelerin manşetleri ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Doç. Dr. Uca konuşmasını şöyle sürdürdü: "Darbe, bir ülkede baskı kurarak, zor kullanarak veya demokratik olmayan yollardan yararlanarak hükümeti istifa ettirme veya rejimi değiştirecek biçimde zorla yönetimi devirme anlamına gelmektedir. Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te Cumhuriyeti ilan etmesinden sonra 37 yıl Türkiye'de darbe olmamıştır. Bu anlamda darbe kavramı ile Türkiye ilk defa 27 Mayıs 1960'ta yüzleşmiştir. Kısa bir süre sonra yeni darbe girişimleri olmuştur; 1962 ve 1963 yılında gerçekleşen başarısız girişimlerin ardından 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997, 2007 e- Muhtırası ve 15 Temmuz 2016."

Doç. Dr. Uca konuşmasında devamında şunları dile getirdi: "15 Temmuz 2016 sabahı Türkiye'de yayımlanan bazı gazetelerin gündeminde darbe girişimi veya FETÖ ile ilgili herhangi bir haber ya da yazı yer almazken bazı gazetelerde ise FETÖ terör örgütü hakkında hazırlanan iddianamelerden bahsedilmiştir. Bu iddianamede örgütle alakalı 'FETÖ silahlı terör örgütüdür. ABD VE CIA tarafından korunup kollanmaktadır. FETÖ kendisinden olmayan askeri öğrencileri yıldırmak ve okuldan ayrılmalarını sağlamak için işkenceye varan yöntem ve taktikler uygulamıştır. Halkı Suriyeli sığınmacılara karşı kışkırtmak için gerçekleri çarpıtmıştır.' gibi pek çok tespit yer almaktadır. Bu iddianame ile FETÖ'nün silahlı terör örgütü olduğu ilk defa mahkeme kararıyla tescillenmiştir. Paralel yapının en geniş katılımlı siyasi örgütlenme olduğu ortaya konulmuştur. Örgütün işlediği suçlar belirlenmiş ve lider kadrosuna ağır hapis cezaları istenmiştir. Basında bu değerlendirmelerin yapılması üzerine sonlarının geldiğini ve yapılacak ilk Yüksek Askeri Şura Toplantısında tasfiye edileceklerini anlayan FETÖ mensubu cuntacılar bu günün akşamında bu kalkışmayı başlatarak Türk milletine tarihin en karanlık gecesini yaşatmıştır. 16 Temmuz 2016 tarihinde ise gazeteler çok farklı bir gündemle okuyucuların karşısına çıkmış ve FETÖ'yü yeren pekçok tespit yapmışlardır."

Doç. Dr. Uca, "Bugün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak tarihe geçti. 15 Temmuz'un dördüncü yılında asker, polis ve sivil halktan hayatını kaybeden 251 şehidimizi rahmetle, 2 bin 686 gazimizi ise şükran ve minnetle anıyorum." diyerek konuşmasına son verdi.