REKTÖR AKGÜL’DEN MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 27 Aralık Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül mesajında şu ifadelere yer verdi:

“İnandığı değerler ve bu doğrultuda yaşadığı hayat ekseninde yoğurduğu eserleriyle dünyamıza yeni bir ruh ve anlam katan İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ömrünü vatanına, milletine ve davasına adamış tarihimizin en önemli şahsiyetlerindendir.

Örnek alınacak milli duruşu ile yaşadığı döneme damga vurduğu gibi gelecek nesillere de ilham kaynağı olan Mehmet Akif Ersoy, günümüzde halen bizler için rehber niteliğindeki karakteri ve her satırında yüksek değerlerle muhatap olduğumuz eserleriyle zihinlerimizi aydınlatmaya devam etmektedir. Yalnızca ülkemizdeki sorunlarla değil, tüm İslam coğrafyasında yaşanan buhranlarla da yakından ilgilenen İstiklal Şairimiz, kaleme aldığı eserlerinde, bir çıkış yolu bulmak adına Müslüman kimliğine ilişkin pekçok konuya özeleştiri getirerek çağın sorunları karşısında Türk-İslam medeniyetinin sesi olmuştur.

Milletin ve ümmetin yaşadığı zorluklar karşısında asla umudunu kaybetmeyen, asil duruşu ve kararlılığı ile milyonlarca insanın kalbine umut aşılayan Mehmet Akif Ersoy, milli ve manevi değerlerine sonuna kadar bağlı, davasını şahsi tüm çıkarların üstünde tutan, bir ömür adadığı mücadelesiyle ve benzersiz eseri İstiklal Marşı'yla Cumhuriyetimizin temellerine sağlam bir harç koyan idealist bir vatanseverdir.

Milletimizin istiklal mücadelesini destanlaştırarak ölümsüz kılan, her bir satırı kahramanlık namzedi dizeleriyle yolumuza ışık olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor; gençlerimizin onun ideallerine ve yaşam felsefesine daha fazla sahip çıkmasını temenni ediyorum.”